Gönderen Konu: nükleoplasti  (Okunma sayısı 3150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
nükleoplasti
« : Aralık 29, 2008, 04:48:13 ÖS »

nükleoplasti
Bel Ağrısına Nükleoplasti ile Son

Time Dergisi'nin son sayısındaki habere göre ABD'de yetişkinlerin yüzde 80'i yaşamlarının bir bölümünde bel ağrısı çekiyor. Araştırmalara göre bel ağrıları soğuk algınlığından sonra en fazla işgücü kaybına neden olan hastalık. Bel hastalıklarının büyük bir bölümünden fizik tedavi ya da reçetesiz satılan ilaçlarla kurtulmak mümkün. Ama bazı hastalar için her şey bu kadar kolay değil. Ancak "Nükleoplasti" yöntemi, her yola başvurmalarına rağmen çözüm bulamayan bel hastalarının imdadına yetişiyor. Nükleoplasti, minimal "disk herniasyonu" olan, yani disk kaymasının tehlikeli boyutlara ulaşmadığı hastalara uygulanabiliyor.
Bel fıtıkları, omuriliğin esnemesini sağlayan jelimsi Maddenin dışarı çıkarak sinirlere baskı uygulamasından kaynaklanıyor. Nükleoplasti, sinirler üzerindeki bu baskının kaldırılmasını sağlıyor. Bu tedavi yönteminde hastaya lokal Anestezi yapılıyor ve az miktarda sakinleştirici veriliyor. Bir iğneyle sorunlu diske ulaşılıyor. İğneye X-ray ışınları yol gösteriyor. İğneye tutturulmuş, çubuğa benzer bir cihazla sinirlere baskı yapan, dışarı taşmış jelimsi maddeye ışın veriliyor. Bu ışınlar jelimsi maddeyi ısıtıp buharlaştırıyor. Operasyondan sonra hastalar bir hafta içinde güç kazanabilmek için fizik tedavi programına başlayabiliyorlar.
California'daki Standford Omurilik Merkezi Başkanı Dr. Yung Chen'e göre ABD'de şimdiye kadar 2.500 hastaya bu yöntem uygulandı. 5 ila 7 bin dolara mal olan operasyonlarda yüzde 70 başarı sağlandı. Buna rağmen Dr. Chen'e göre, nükleoplasti tamamen risksiz bir yöntem değil. Bu yöntemin uygulandığı hastalarda nadiren de olsa kanama, enfeksiyon ve sinir tahribi gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Ancak bu yöntemin bel fıtığı ameliyatlarından daha sorunsuz olduğuna dikkat çekiliyor.

DÜNYADA DA YAPILIYOR
Disk nükleoplasti işlemi, dünyada yaklaşık 4 yıldır uygulanıyor. Amerika'da şimdiye dek 20 bin hasta bu yöntemle başarıyla tedavi edildi. Türkiye'de ise ilk kez iki yıl önce 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılmaya başlanan uygulama ile yaklaşık bin hasta tedavi edildi. İstanbul'da sadece Koşuyolu Hastanesi'nde yapılan ve geçtiğimiz hafta uygulanmaya başlanan yöntemden şimdilik 5 hasta yararlandı. Ancak Sağlık güvencesi olan her hastanın tedavi edildiği Koşuyolu Hastanesi'nde, operasyon için şimdiden onlarca hasta sırada bekliyor


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..