Gönderen Konu: Babalar çocuklarına zaman ayırmıyor  (Okunma sayısı 2281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Babalar çocuklarına zaman ayırmıyor
« : Mayıs 14, 2009, 02:03:16 ÖS »

Babalar çocuklarına zaman ayırmıyor 
TOKAT (İHA) - Sosyolog Musa Özdemir, "Kadınların çocuklarına erkeklerden fazla zaman harcaması anlaşılır bir şey ama farkın bu kadar fazla olması anlaşılır değil" dedi.Tokat Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde Kent Konseyi Kadın Çocuk Aile Çalışma Grubu tarafından Anneler Günü dolayısıyla organize edilen konferansa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden sosyolog Musa Özdemir konuşmacı olarak katıldı. Özdemir, istatistiklere göre yaptığı sunumda kadın-erkek ilişkisi ve kadına bakış açısını değerlendirdi.
 
Türkiye'de yüzde 60'a yakın oranda kadınlarla-erkeklerin 18 ile 24 yaş arasında evlendiğine dikkat çeken Özdemir, 18 yaş altında ise kadınların 31.7 oranında evlenirken, erkeklerin ise bu oranın 6.9 olduğunu kaydetti. 25 yaşın üzerinde ise durumun tam tersine döndüğünü ifade eden Özdemir, bunun '25 yaşına geldin evlenmen gerekir' şeklinde yapılan toplumsal baskının göstergesi olduğunu söyledi. Kadınların erkeklere göre çocuklarına daha çok zaman ayırdığına dikkat çeken Özdemir, "Kadınların çocuklarına erkeklerden fazla zaman harcaması anlaşılır bir şey ama farkın bu kadar fazla olması anlaşılır değil.
 
Yüzde 19.4 kadınlar, yüzde 2,5 erkekler. Erkekler, kadınlar kadar çocuklara zaman harcamıyor. Bir çocuğun biyolojik babası olmak, onun babası olmak değildir. Bu çok ciddi bir problem. Anne ve baba bir birlerinin rolünü üstlenemez. Eş ve çocuklarla birlikte zaman harcamak söz konusu olduğunda bu defa erkekler bayanlara fark atıyor. Erkek yalnız çocukla zaman harcamıyor, sadece çocukla ilgilenmiyor, çocukla beraber eşin de yanına alarak ilgileniyor. Babaların çocukları ile çok fazla zaman harcayamamalarının bir nedeni de ekonomik koşullar nedeniyle bütün enerjisini dışarıya aktarmasıdır. Ama burada önemli olan çocukla kaç saat zaman geçirdiğiniz değil, ne kadar içi dolu ve nitelikli zaman geçirdiğiniz önemli. Ayrıca kadınların erkeklerden farklı olarak yaptıkları tek faaliyet ev işleri. Ev işlerinin haricinde gazete okumak, spor yapmak, tiyatroya gitmek söz konusu olduğunda erkekler bu faaliyetlerin tamamına daha fazla katılıyor" diye konuştu.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..