Gönderen Konu: Av Turizmi ANTALYA  (Okunma sayısı 2706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Av Turizmi ANTALYA
« : Nisan 21, 2009, 01:25:11 ÖS »

Av Turizmi ANTALYAAntalya, sahip olduğu iklim özellikleri, zengin bitki örtüsü, değişik türde av hayvanları ile av turizmi için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Bölgenin av hayvanları potansiyelini belirli bir düzeyde tutabilmek ve avcılığı geliştirebilmek için bazı hayvanların avlanması belirli bir süre yasaklanmış ve diğerlerinin avlanabilmesi için belirli süreler ayrılmıştır. Soyu çok azalan alageyiğin bulunduğu Düzlerçamı, 10.000 hektarlık av koruma alanı olarak seçilmiştir. Manavgat ormanlarında görülebilen karacanın özellikle kıyılarda bulunan turaç ve Toroslar’daki yabankeçisinin avlanılmasına ancak Orman Genel Müdürlüğü’nce izin verilmektedir.

Bu kısıtlamalar sonucu 1980’li yıllardan başlayarak bölgede potansiyeli oldukça yüksek bir dış av turizmi ortaya çıkmıştır. Av turizmi, her yıl bölgeye yüz binlerce dolarlık bir gelir sağlamaktadır.

Kara Avları: Antalya kıyı boyunda ve yaylalarda çok sayıda keklik, sülün, ağaç güvercini, bıldırcın, üveyik mevcutken, kayalık kesimlerde ve ovalarda; yaban güvercinleri, çulluk, turaç, karatavuk gibi av hayvanları vardır.

Dağlar: Ayı, kurt, çakal ve sırtlan vardır. Çakal ve sırtlanın nesli gittikçe azalmaktadır.

Manavgat Yöresi av hayvanları bakımından zengindir. Özellikle GidengelmezDağı ve çevresinde; geyik ve yaban domuzu avı yapılmaktadır.

Göller ve Gölcükler: Çok sayıda yaban ördeği ve yaban kazı yaşar. Yaban kazları kışın daha sıcak olan kıyılara inerler. Sahilin ormanlık kesimlerinde; geyik, tilki, sansar, alageyik, yaban keçisi ve sincap vardır.

Balıkçılık: Antalya sularında görmek istediğiniz her çeşit balığı bulabilme imkanı vardır. Kemer yöresinde balıkçılık ufak teknelerle amatör balıkçılık şeklinde yapılmaktadır. Kaş ve çevresinde ise her türlü balık çeşidine rastlamak mümkündür. Kıyı balıkçılığı gelişen yörede, bir zamanlar halkın başlıca geçim kaynağı balıkçılıktı.

Tatlısu Balıkçılığı: Antalya bölgesi, bir alabalık cennetidir. Özellikle Finike’deki Akçay ve Karaçay ile Köprüçayı ve Manavgat ırmağı bu açıdan çok zengindir. Kargı, Alara ve Dim çaylarında bol miktarda alabalık üremektedir.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..