Gönderen Konu: "AMA BEN SİGARA İÇMEYİ SEVİYORUM"  (Okunma sayısı 1755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asi kaptan

  • Deneyimli Üye
  • *
  • İleti: 332
  • Rep Gücü : 205
  • Cinsiyet: Bay
  • "Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur''
    • Profili Görüntüle
    • İLLEGALPC
"AMA BEN SİGARA İÇMEYİ SEVİYORUM"
« : Haziran 23, 2009, 05:48:50 ÖS »

"AMA BEN SİGARA İÇMEYİ SEVİYORUM"

Bu cümle sigara tiryakileri tarafından sıklıkla söylenir. Sigara içmeyenler ise bu kadar zararlı bir şeye olan bu düşkünlüğe inanamazlar. Aslında tiryakiler yalan söylerler yalan söylediklerini kendileri de fark etmezler. Onlar sadece sigara içmeyi sevdiklerine inanırlar. Eğer beyinleri devreye girmeden sadece vücutları konuşsaydı mutlaka bambaşka şeyler söylerdi.
Sigara içenler kendilerini sigarasız düşünemezler bu onlar için vazgeçilmezdir içmediklerinde elleri boş kalır. Pek çoğu bu korkunç maddeyi "en iyi arkadaşım" diye adlandırır üstelik bu en iyi arkadaşın kendilerini yavaş yavaş öldürdüğünü bile bile. Ama gene de en geçerli sigara içme sebebi ona karşı olan "sevgidir".
Aslında onları sigaraya bağımlı yapan şey tam olarak fiziksel değildir. Eğer öyle olsaydı sigarayı ilk içtiğimizde hoşumuza giderdi. Kaç insan hayatında içtiği ilk sigaradan zevk almıştır? Ya da ilk sigarayı içer içmez günde iki paket sigara içen bir tiryaki haline gelmiştir? Eğer insana öyle mükemmel bir keyif verseydi herhalde bunlar gerçekleşirdi. Ama hiç kimse ilk sigarasını içtiğinde zevkten dört köşe olduğunu söyleyemez.
Aksine ilk sigara içimi çok keyifsiz acıklı çoğunlukla mide bulantısıyla sonuçlanan kötü bir tecrübedir. Herkes ilk deneyimini şöyle anlatır: Boğazım yandı ve öksürmeye başladım. Midem bulanmaya başladı ve saatlerce başım döndü. Dişimi fırçalasam da ağzımdaki o iğrenç tat geçmedi". "Bir daha hiç sigara içmemeye karar verdim. Ama arkadaşlarım içiyordu ve ben de içmeliydim..."
Peki bu kötü ilk tecrübeden sonra sigara içmeye devam edilmesinin sebebi nedir? Bunun genel olarak üç sebebi vardır birinci ve en yaygın olanı bizi yaşımızdan daha büyük ve daha olgun gösterdiğine inanmamızdır. Eğer bir yetişkin gibi sigara içersek bir yetişkin gibi görüneceğimizi düşünürüz. Aslında bu doğrudur ama sadece yaşıtlarımız ve bizden daha küçük çocuklar arasında. Gerçek yetişkinler sigara içen ergenlik çağında bir çocuk görünce onun sigaraya ne kadar erken başladığını düşünüp üzülürler.
İkinci sebep sigara içenlerin daha cazibeli göründüğümüz yanılgısıdır. Büyüme çağındaki çocuklar genellikle ünlü artistlerden etkilenir ve kendi imajlarını onlara bakarak çizerler. Liz Taylor James Dean John Wayne Humphrey Bogart Suzan Avcı Neriman Köksal Ayhan Işık Fikret Hakan gibi sigara içmeye çalışır pek çok genç bilinçli olarak ya da bilinçsizce. Her gencin kendine seçtiği bir model vardır. Bahsettiğimiz bu oyuncular filmlerin en önemli sahnelerinde hep sigara içerlerdi. Üstelik John Wayne bir Amerikan sigarasının reklamında bile oynamıştı. Ayrıca hep en ....i diye tanımlanan aktrisler sigarayla poz vermişlerdir.
Üçüncü yaygın sebep ise arkadaşlardır. Eğer arkadaş grubunuzdaki herkes sigara içiyorsa ve siz içmiyorsanız onlar tarafından büyük ihtimalle tuhaf karşılanırsınız. İlk gençlik döneminde asi genç imajı çizmek her zaman eğlencelidir. Sigara asi gençlerin sembolüdür.
Ancak oyun gibi başlayan bu korkunç alışkanlık ilerleyen yıllarda içen kişiyi nikotin bağımlısı ve etrafına dayanılmaz kötü kokular ya***** dolaşan birisi haline getirecektir.
Bugün sigaranın zararları bilindiği halde sigaraya başlayan veya onu bırakamayan insan sayısı da ne yazık ki hiç de az değil. Ateşin sönmesini engellemek için kimyasal bir uygulamadan geçirilmiş bir kağıda sarılı zehirli bitki tohum ve maddelerden çıkan zehirli bir dumanı içimize çekerek hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlını bozmamızın sebebi ancak bu iğrenç maddenin arkasındaki maddi kazanç odakları olabilir. Hâlâ bu odaklar insanları kendilerini öldürmeleri için motive edebilmekte ve biz de hâlâ bunların bizim hayatımız üzerinden para kazanmalarına izin vermekteyiz.
Yaptığımız şeyin farkında mıyız? Ne yazık ki değiliz. Neden sigara içtiğimizi bile sorgulamıyoruz. Bütün söyleyebildiğimiz nikotin bağımlısı olduğumuz ve onu bırakmamızın zor olduğu...
Bu sizce yeterli mi? Yıllarca nikotin almadan yaşadığımızı unutuyor muyuz? Tüm gelişimimizi sağlıklı güzel kokarak geçirdiğimiz günlerimizi nikotin olmadan yaşıyoruz oysa... Kendimiz o kadar kandırıyoruz ki sigara içmeden geçirdiğimiz yılları silip atıyoruz sanki.
Bazen sigarayı yıllarca bırakan kişiler o kadar yıldan sonra birdenbire bıraktıkları günkü kadar sigara tüketimine başlayabiliyorlar. Bunun sebebi sadece nikotin bağımlılığı olabilir mi?
Sigaraya bağımlığı yapan şey nedir? Başta bahsedilen üç sebepten başka bir şey değildir. Çünkü sigara içerken hâlâ olgun cazibeli ve farklı göründüğümüzü düşünüyoruz. Ötesini de düşünmüyoruz. Rol yapıyoruz.
Peki ne yapacaksınız? Sizi sigara içmeye iten sebepleri tekrar düşüneceksiniz. Hem de bir yada iki kez değil defalarca binlerce kere. Çünkü yıllardır bu sebepler sizi binlerce sigara içmeniz için şartladı. Her sigara vücudunuzun acı çekmesine sebep oldu. Sigara içmek acı verir siz bunu hissedemeyecek kadar körelmiş olsanız da.
Bazen bir kişinin fikir değiştirmesi bir anda olur. Bazen daha uzun sürer. Kimileri sigarayı birdenbire bırakır kimileri yavaş yavaş. Bu beyninizdeki şartlanmanın dozuna bağlıdır. Şartlanmayı yok ederseniz sigara içmeniz için bir sebep kalmaz.
Unutmayın sigarayı bırakmakla sigara içme sebepleriniz yok etmek aynı şeyler değildir. Sigarayı bırakabilirsiniz ama eğer konuyu beyninizden silmezseniz yukarıdaki örnekteki gibi yıllar sonra hiç bırakmamış gibi başlayabilirsiniz.
Ne kadar sigarayı sevdiğinizi söyleseniz de kendinizi kandırmayın. Belki geçmişi değiştiremeyebiliriz ama sağlıklı bir yarına kavuşabiliriz.