Gönderen Konu: .::Sigara içmek büyümek değil, gelişememek::.  (Okunma sayısı 1566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asi kaptan

  • Deneyimli Üye
  • *
  • İleti: 332
  • Rep Gücü : 205
  • Cinsiyet: Bay
  • "Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur''
    • Profili Görüntüle
    • İLLEGALPC
.::Sigara içmek büyümek değil, gelişememek::.
« : Haziran 23, 2009, 05:58:02 ÖS »

Sigara içmek büyümek değil gelişememek

Sigara yasağının yürürlüğe girmesi nedeniyle bu bağımlılık yapan madde hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Sigaranın zararlarını herkesin bu zararları bilmesine rağmen neden hala sigara içmeye devam ettiğini ve ondan kurtulmanın yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Bir adet sigarada yaklaşık 44 adet zehirli madde var. Bunların neredeyse hepsi kanserojen maddeler ve en tehlikelileri arsenik benzin kadmiyum hidrojen siyanid toluen amonyak ve propilen glikol. En iyi ihtimalle ciğerlerimizde katran oluşuyor. Aslında durum o kadar vahim ki sigaranın zararlarını ne sigara içenler ne de sigara üreticileri inkâr ediyor.
Buna rağmen insanlar neden halen sigara içmektedir?
Sorunun cevabı basit; sigara bağımlılık yapıyor. Otoritere göre sigaranın bağımlılık oranı eroin kadar etkili. Gençlerin 1/3'ü sigara içmeyi bir kez olsun deniyor ve deneyenlerin yarısı maalesef sigara içmeye devam ediyor. Öyle ki hayatında sadece ilk iki sigarasını tam olarak bitiren bir genç %85 ihtimalle sigara bağımlısı oluyor ve ömrünün büyük bir kısmını (çok iradeli değilse) sigara içerek geçiriyor.
Sigara ilk olarak nefes darlığı erken yorulma tıkanma kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösteriyor. İleriki yıllarda kalp krizi riskini yükseltiyor ve damar tıkanıklığı çeşitli kanser türleri ve felce sebep oluyor. Sigara içen kişilerin akciğerleri tam olarak çalışmıyor. Ve bırakmadıkları sürece fiziksel olarak bir daha asla eski randımanlarını yakalayamıyorlar...
Ayrıca pis bir koku sarı ya da kararmış dişlere sahip olmak hiç hoş değil.
Pasif içicilik
Hep duyarız da pek ciddiye almayız. Hâlbuki pasif içiciler sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görüyorlar. Bunların büyük bir kısmı zehirli. Hayatında hiç sigara içmediği halde sigara içilen ortamlarda bulunan ve hastalanarak hayatını kaybeden yüzlerce insan var. Oysa herkesin “havamı kirletme!” demeye hakkı var. Sigara tiryakileri kendi hayatlarını riske attıkları yetmiyormuş gibi etraflarındakilerin hayatlarını da tehlikeye atıyorlar. Neyse ki birçok lokanta ve cafe sigara içilen ve içilmeyen kısımlara ayrılıyor.

Devletin bakış açısı ve yasalar

Her yıl sigaraya verdiğimiz canlar terör ve trafik kazaları sebebiyle ölen insanların toplamının beş katına eriştiğinden olsa gerek devlet yasa yoluyla çok ciddi önlemler almış durumda.
19.01.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanuna göre "Kamu hizmet binalarıyla koridorlar dâhil olmak üzere her türlü eğitim sağlık spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içilmesi" artık yasak.
Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 19 Mayıs’ta uygulanmaya başlayacak. Kahvehanelerde lokanta ve kafeteryalarda ise yasa 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girecek. Yasağa aldırmayıp sigara içilmesi yasak olan alanlarda sigara içenlere 50 YTL sigara paketini ve izmaritini yere atanlara ise 20 YTL’lik para cezası verilecek.