Gönderen Konu: Ata'nın Bulgar Aşkı  (Okunma sayısı 2001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Ata'nın Bulgar Aşkı
« : Haziran 04, 2008, 01:27:10 ÖS »

Ata'nın Bulgar Aşkı
Atatürk'ün 1913 yılında askeri ataşe gittiği Bulgaristan'da aşık olduğu general kızı Dimitrina Kovaçeva'yla ilişkisi film oldu. Atatürk'ün Makedonya'daki sevgilisinin ardından şimdi de Bulgar sevgilisi ile olan aşkı film oldu. Mustafa Kemal ile General Stilyan Kovaçev’in kızı Dimitrina Kovaçeva arasındaki ilişkiyi konu alan filmde, Atatürk’ün sevgilisine neden kavuşamadığı da anlatılıyor.Sofya merkezli International Film Service tarafından yapılan belgesel filmde, Atatürk’ün Bulgaristan'a ve Bulgar kızı Dimitrina Kovaçeva’ya duyduğu aşk anlatılıyor. Belgesel, Bulgar basını tarafından da yakından takip ediliyor. Bulgaristan’da yayımlanan Standart gazetesinin haberinde, Mustafa Kemal'in "1913 yılının sisli bir gününde askeri ataşe olarak Bulgaristan’a gittiği" bildirililiyor ve Atatürk için "Yakışıklı ve kolay iletişim kurabilen Avrupai tavırlı biriydi" tanımlaması yapılıyor. Gazetedeki haberde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da bir gazinoda eski Bulgar Savunma Bakanı General Stilyan Kovaçev’in ikinci kızı Dimitrina Kovaçeva ile karşılaştığı ve bu sırada İsviçre’de müzik ve edebiyat eğitimi alan Dimitrina'nın Bulgaristan’a yeni döndüğü belirtiliyor.


AŞK YILBAŞI BALOSUNDA ALEVLENDİ


Dimitrina sık sık yardım konserleri düzenlerken Mustafa Kemal de büyük bir keyifle bu konserlere katılıyordu. Bu sırada düzenlenen bir yılbaşı balosunda Mustafa Kemal, Bulgar kızı Dimitrina’yı dansa kaldırdı. Belgeselde romantik aşk hikayesinin başlangıcı olarak gösterilen bu dans sırasında "salondaki herkesin çifti izlediği" belirtildi. Standart gazetesine göre, Dimitrina’nin kensidisine olan sevgisinden emin olan Mustafa Kemal, muhtemel bir evlilik için önünde duran engellerin ise farkındaydı. Haberde, "Atatürk Dimitrina’dan 11 yaş büyüktü. Ayrıca Bulgaristan’dan Genç Türkler’i pek sevmeyen ve onları aile yaşamları için kabul edilemez bulan kişiler vardı" ifadeleri yer aldı. Bütün bunlara rağmen Atatürk’ün Dimitrina’yı babasından istediği aktarılan haberde, babasının "kızının başka bir dinin dogmalarını kabul etmeyeceği inancı ile" Dimitrina’yı Mustafa Kemal’e vermediği bildirildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ve Dimitrina çiftinin gizli gizli buluşmaya başladı. 1915 yılında güzel Dimitrina’yı babasından ikinci kez isteyen Mustafa Kemal, belgesele göre ikince kez reddedildi. Kızının Mustafa Kemal ile hala görüşmesinden rahatsız olan General Kovaçev de Dimitrina’yı bir an önce Bulgar bir mühendis ile evlendirdi. Belgesele göre, babasının kendisi için verdiği karara uyan Dimitrina’nın Mustafa Kemal ile ayrılmak zorunda kaldı ancak onu hiçbir zaman unutmadı.

Bulgaristan’da yayınlanan Standart Gazetesi'nde Lyudmila Parvanova imzalı haberde, "Atatürk kalbini Bulgaristan’da bıraktı. Modern Türkiye’nin kurucu babası, Dimitrina Kovaçeva’nın elini iki kez tutmak istedi" ifadeleri yer aldı.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..