Gönderen Konu: IP'ler artık kişisel bilgi!  (Okunma sayısı 1319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AnGeL54

  • Ziyaretçi
IP'ler artık kişisel bilgi!
« : Haziran 20, 2009, 02:37:00 ÖS »İsveç mahkemeleri IP numaralarının kişisel olduğunu kabul etti. Ama bu dava açılmasını engellemiyor.


İsveçli bir mahkeme IP numaralarının kişisel bilgi olduğuna karar verdi. Ama hukuk uzmanları bunun internet korsanlarının belirlenmesine engel olmadığını söylüyorlar.

İsveç yüksek idari mahkemesinin geçtiğimiz günlerde verdiği bir kararda IP numaralarının kişisel bilgi olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirildi. IP numarası bir bilgisayara ait olsa da bilgisayar sahibinin kimliğinin öğrenilmesi için kullanılabiliyor.

Ama telif hakkı şirketlerinin korsan dosya paylaşımında bulunan kullanıcıları belirlemek için sıkça kullandığı IP numaralarının kişisel bilgi kabul edilmesi, korsanların belirlenmesini engellemeyecek. Karardaki bir madde, hak sahiplerine IP numaralarını isteme ve kimliklerin belirlenmesi isteğinde bulunma hakkı tanıyor.

İsveç'te büyük tartışmalarla Şubat ayında oylanarak kabul edilen ve Nisanda yürürlüğe giren AB telif hakları yönetmeliğinin nasıl uygulanacağı ise sonbaharda görüşülecek.