Gönderen Konu: Dişeti hastalıklarına dikkat  (Okunma sayısı 1653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Dişeti hastalıklarına dikkat
« : Ocak 20, 2009, 04:15:49 ÖS »

Dişeti hastalıklarına dikkatADANA (İHA) - Diş eti hastalığının ülser, kalp, diyabet ve erken doğum gibi rahatsızlıklara yol açtığı bildirildi.
Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nden Mehmet Kazandı, yaptığı açıklamada, periodontal hastalık olarak adlandırılan dişeti hastalığının dişetinde oluşan bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu ve bütün vücudu etkilediğini belirtti. Diş eti hastalığının neden olduğu bakterilerin eğer tedavi edilmezlerse bütün vücutta kan yoluyla dolaşacağını ve ciddi rahatsızlıklara neden olacağını vurgulayan Kazandı, diş eti hastalığının birçok hastalıkla arasında tahmin edilenden daha fazla bir bağ olduğunu vurguladı. Diş
eti hastalığına sahip kişilerin ağzında bulunan bakterilerle gastrik ülser bakterilerinin aynısı olduğunu belirten Kazandı, eğer ağızdaki bakteri miktarı çok fazlaysa bu bakterilerin mideye taşınarak ülsere neden olabileceğini bildirdi.
Yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıklarının ağız sağlıyla ilişkilendirilebildiğini bazı araştırmacıların ise dişeti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inandıklarını kaydeden Kazandı, diyabetlilerin dişeti hastalığına yakalanma risklerinin de normal bireylere göre 3-4 kat daha fazla olduğunu ve bunun için diyabetlilerin ağız sağlığı ve hijyenine çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.
Yeni araştırmaların periodontal hastalığa sahip hamile kadınların bu hastalığa sahip olmayanlara oranla 7-8 kat daha fazla erken doğum yapma ya da bebeklerini belirli bir kilonun altında doğurma olasılığına sahip olduklarını gösterdiğini vurgulayan Kazandı, bu nedenle anne adaylarının ağız sağlıklarına ve hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
Periodontal hastalığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve tükürük yoluyla bulaştığını kaydeden Kazandı, yeni doğan bebeklerin bakteriyel floralarını annelerinden emme yoluyla aldıklarını dolayısıyla periodontal hastalığın anneden bebeğe geçebileceğine dikkat çekti.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..