Gönderen Konu: Asus 'Ion' Tabanlı İlk Anakartını Görücüye Çıkardı!  (Okunma sayısı 1238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AnGeL54

  • Ziyaretçi
Asus 'Ion' Tabanlı İlk Anakartını Görücüye Çıkardı!
« : Haziran 04, 2009, 10:12:22 ÖS »


Computeks'le ilgili haberlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Asus'un, Intel ile Nvidia'yı aynı pota altında birleştiren yeni anakartı fuar dahilinde sürpriz işlemcisiyle görücüye çıkarıldı.
C2N7A-I olarak kodlanan Ion tabanlı bu yeni anakartı en ilginç kılan özellik, üzerindeki fanlardan da tahmin edeceğiniz üzere dahilinde 1.6GHz'lık Atom işlemcisi yerine 'eski moda' Celeron 220'ye yer vermiş olması. 1.2GHz'lık bu Celeron'u 1.6GHz'lık Atom'dan daha performanslı kılan şey ise mimarideki üstünlüğü. Conroe-L çekirdeğinden gelen bu Celeron işlemcisi basitçe söylemek gerekirse, 65nm üretim teknolojisiyle imal edilmiş tek çekirdekli bir Core 2 Duo. Zaten bu işlemcinin de vakti zamanında hedef aldığı anakartlar Asus'un bu örneğinde gördüğümüz gibi ufak formdaki anakartlar idi.


Asus'un yeni modelinde Celeron 220'ye yer vermesinin bir diğer avantajı da, Geforce 9400 yongaseti ile eşleşecek bu çözümün Atom'a kıyasla hem HD videolarda hem de oyunlarda daha iyi sonuç verecek olması.  Atom'un Celeron'a sağladığı tek üstünlükse, çok daha düşük bir TDP değerine sahip olmasında yatıyor ki (4W'a 19W), bu da zaten fanların neden orada olduğunu gayet net bir şekilde açıklıyor.

Velhasıl bakalım Nvidia, Atom yerine Celeron'a yer verilen bu sistemin ION etiketi altında pazarlanmasına izin verecek mi?