Gönderen Konu: Engelliler için alternatif bilgisayar kullanım sistemi  (Okunma sayısı 1673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki

Engelliler için alternatif bilgisayar kullanım sistemiSydney Macquarie Universitesi’nin Sanal ve İnteraktif Simülasyon Bölümü‘nde (dünya üniversitelerinde böyle bölümler de var) yapılan çalışmalarda, engelli bilgisayar kullanıcılarının hareket algılama sistemleri yardımıyla daha kolay bilgisayar kullanmaları amaçlanıyor. Sistem, vücut pozisyonlarının yanında veri eldivenlerini gibi giriş aygıtlarını da kapsıyor.

Hareket algılama, Azınlık Raporu (Tom Cruise) ve yeni çekilen Dünyanın Durduğu Gün (Keanu Reeves) gibi B-Tipi filmlerde karşımıza çıkan, kullanıcının ekrana dokunmak yerine havada elleriyle verdiği komutlardan ibaret değil elbet.

Filmlerde bu etkileşim, havada asılı duran bir hologram ekran üzerinde yapılıyor. Hologramlar şimdiki teknoloji için henüz fazla pahalı olduğundan, engelli kullanıcılar için sıradan bilgisayarlara hareket algılama becerisinin kazandırılması daha uygun.

Aslında giriş aygıtları teknoloji oldukça doğru ilerliyor. Önce klavye vardı. Ardından fare geldi. Daha sonra light pen, dokunmatik ektran, multi-touch izledi. Şimdi ise harkete duyarlı aygıtlar, diğer adıyla “gesture recognition”.
Projenin sahiplerinden Dr. Manolya Kavaklı, klavye ve fare gibi standart giriş aygıtlarının çizim gibi doğal el hareketlerini tam olarak taklit edemediğini, ayrıca bu aygıtların ergonomik kullanım için ve engelli insanların kullanımı için tasarlanmış olmadıklarını belirtiyor:

“İki tür hareket algılama sistemi geliştirdik: DEsignin In virtual Reality (Sanal gerçeklikte tasarım)- DesIRe ve DRiving for Disabled (Engelliler için Sürüş) - DRive. DEsire, kullanıcının gerçek zamanlı simülatörleri ve diğer programları dinamik olarak kontrol edebilmesini sağlıyor. DRive ise el ve ayaklarını olmayan kişilerin omuz üzerine yerleştirilen yalnızca iki LED vasıtası ile araçlarını sürebilmelerini sağlıyor. Daha net hareketlerin algılanması için ise DataGlove adında bir veri eldiveni mevcut. ..”


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..