Gönderen Konu: Görme Engelliler İnternet Kütüphanesi Açıldı...  (Okunma sayısı 2119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı morfeine

  • Taylan KAVAKLI
  • Admin
  • *
  • İleti: 666
  • Rep Gücü : 256
  • Cinsiyet: Bay
  • Seni Çok Ama Çok Seviyorum Aşkım Benim [İREM]
    • Profili Görüntüle
Görme Engelliler İnternet Kütüphanesi Açıldı...
« : Mart 23, 2008, 02:19:29 ÖS »

 - AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva: - "Bu Proje Bize Şöyle Bir Mesaj Verdi: Ey Görme Özürlüler! Siz de Kitap Okuyabilir, Bilgi ve Kültür Düzeyinizi Yükseltebilir, Bilgiye Dayalı İşler Yapabilirsiniz
 
 Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) bünyesinde oluşturulan ''Görme Engelliler İnternet Kütüphanesi'' açıldı.

 
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) bünyesinde oluşturulan ''Görme Engelliler İnternet Kütüphanesi'' açıldı.
Üniversitenin büyük toplantı salonunda düzenlenen törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, üniversitelerin, toplumun önünü aydınlatan projektörler gibi olduğunu vurgulayarak, ''Boğaziçi Üniversitesi, özürlülerin dünyasının tek aydınlatıcısı oldu. Diğer üniversitelerden de aynı şeyleri bekliyoruz'' dedi.

 
İlk defa konuşan ve kitap okuyan bir kütüphane oluşturulduğunu kaydeden Ayva, ''Bu proje bize şöyle bir mesaj verdi: Ey görme özürlüler! Siz de kitap okuyabilir, bilgi ve kültür düzeyinizi yükseltebilir, bilgiye dayalı işler yapabilirsiniz. Özürlüler sorununun muhatabı biz özürlüler değilmiş gibi algılanıyor. Çaya kaç şeker istediğimiz bize değil, yanımızdakilere soruluyor'' diye konuştu.

Ayva, özürlülerin de içinde yer aldığı zorunlu istihdamın kaldırılmak istendiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''İşverenlerin büyük kısmı bizi yük, istihdam maliyeti gibi görüyor. Artık yüzyıl öncesinin paradigmalarıyla birbirimizi anlayamayız. Sorunları birbirimizi görmezden gelerek değil, oturup konuşarak halledebiliriz. Mimarlarımız Türkiye'de özürlülerin de olduğunu bilmeli. İş arayan, üreten özürlüler var. İşverenlerin bunu bilmesi lazım.''


-ENGELLİLER KÜTÜPHANESİ...


Proje Koordinatörü ve BÜ Engelliler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Fikret Adaman da görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlayan projenin, görme engellilerin yanı sıra felç gibi diğer engellerinden dolayı basılı kaynaklardan yararlanamayan bireyleri de hedeflediğini anlattı.

Adaman, ''www.getem.boun.edu.tr'' adlı sitenin görme engelliler için özel olarak dizayn edildiğini kaydederek, siteye 2 bin kitap, ders notu ve diğer malzemelerin yüklendiğini bildirdi.

İngilizce ve Türkçe hazırlanan kütüphanede, günlük gazete ve haftalık/aylık dergi yazılarını da linklemenin mümkün olduğunu belirten Adaman, kitapların insan ya da bilgisayar sesiyle dinlenebileceğini, bilgisayara indirilebileceğini ya da CD ve mp3 formatında yüklenebileceğini söyledi.

Adaman, ekran kabartıcı cihaz sayesinde de görme engellilerin yazıları anında kabartma yazıya çevirebileceğini de anlatarak, kişilerin kütüphaneden abone olarak ücretsiz yararlanabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Adaman, isteyen belediye, üniversite, dernek ve vakıfların da bünyelerinde küçük odalara birkaç bilgisayar koyarak bu hizmetten yararlanabileceklerini ve bunu yapmak isteyenlere eğitim vereceklerini söyledi.

GETEM Müdürü görme engelli Civan İlci de bu hizmetin büyük bir mağduriyeti gidereceğini dile getirerek, ''Boğaziçi Üniversitesinin doğurduğu bu çocuğu, toplum ve devlet olarak el ele vererek büyütelim. Bilgi ile insan arasındaki bariyerleri yıkalım'' dedi.
 


<<<<<< reklama gerenk yok şeklim ortada :D