ByKuS.OrG

GENEL => ENGELLİ BAKIŞ => Engelli Haber => Konuyu başlatan: Gamzeli - Ocak 06, 2009, 07:31:48 ÖS

Başlık: RİZE’NİN ENGELLİ HARİTASI YENİLENDİ
Gönderen: Gamzeli - Ocak 06, 2009, 07:31:48 ÖS
RİZE’NİN ENGELLİ HARİTASI YENİLENDİ

Ülkemizde hiçbir bölgenin yerel yönetimlerinde engelliler hakkında detaylı ve gerçek rakamları veren bir envanter çalışması bulunmuyor. Rize geçen yıl başlattığı bir çalışma ile  ilki gerçekleştirerek il sınırları içinde yaşayan engellilerin haritasını çıkardı.

 

Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, geçen yıl hazırladığı engelliler haritasının bu yıl daha detaylı bilgiler vermesi için kapsamını genişletti. Geçen yıl yapılan çalışma ile Rize’de bin 196 engelli sayısı çıkarken, bu yıl muhtarlardan alınan bilgilere göre bin 847 olduğu öğrenildi. Kapsamın genişletilmesi ile tespit edilen engellilerin engel gruplarına göre tasniflerinin de en kısa zamanda yenilenerek, geçen yıl olduğu gibi sivil savunma, emniyet, jandarma ve belediye itfaiye birimlerine CD olarak ulaştırılacak.

 

Titiz ve itinalı yapılan envanter çalışması Rize’de olabilecek herhangi bir afet de engellilere daha kolay ulaşılarak kurtarılmalarını sağlayacak. Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nuri Gezmiş, “Rize’de engelli haritasının yanı sıra yoksulluk haritasını da hazırladık. Yeşil kartlı vatandaşlarımızın sayıları dikkate alınarak yoksulluk haritası hazırladık” dedi.