Gönderen Konu: Prostat Sağlığı  (Okunma sayısı 1924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OLCAY

 • _ByKuS_
 • Admin
 • *
 • İleti: 8917
 • Rep Gücü : 674
 • Cinsiyet: Bay
 • O şimdi ****EVLİ****
  • Profili Görüntüle
  • boyacı
Prostat Sağlığı
« : Şubat 03, 2008, 12:05:56 ÖÖ »

Prostat, erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezine verilen isimdir. Prostat, yalnız erkeklerde bulunur. Görevi meni sıvısının büyük bir kısmını salgılamaktır. Genç erkeklerde prostat bir ceviz büyüklüğündedir; ancak, genellikle erkek 40 yaşlarının sonuna ve elli yaşlarının başına geldiğinde prostatı büyüyebilir.
Bir çok erkek için bu bir sorun değildir. Bazı erkeklerde prostat büyümesi idrar yoluna baskı yaptığı için idrar yaparken zorluk çekilir. Sorunlar arasında gece yarısı idrara çıkmak için yataktan kalmak ve sık sık idrar yapmak sayılabilir. İdrarın akışı eskiye oranla yavaşlamış olabilir, idrar yapmak için zorlanmak gerekir ve idrarın belli başlı kısmı aktıktan sonra hala damla damla idrar gelebilir. Bir de, kişi idrar yaptıktan sonra idrar kesesini hala tamamen boşalmamış gibi hissedebilir.
Bazı erkeklerde büyüyen prostat ameliyatla küçültülür ve normal idrar yapmak mümkün olur. Prostat ameliyatı için dört gün kadar hastanede yatmak gerekebilir. Prostat ameliyatı genellikle erkeğin cinsel isteğini veya cinsel gücünü etkilemez ama cinsel ilişki sırasında meni idrar torbasına boşaldığı için baba olma yeteneği kaybolur. Bu zaten daha önce istediği kadar çocuk sahibi olmuş olan ve yaşlanmış erkekler için bir sorun olmaz.
Sorun olduğunda utanmanın yararı yoktur; kişinin doktorunu görmesi önemlidir. Bir çok vakada sorunlar prostat büyümesinden kaynaklanır. Bu da can sıkıcı olmakla birlikte ciddi değildir. Ancak bazen belirtiler yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülen prostat kanserinin belirtileri olabilir. Bu kanser, genellikle, başarıyla tedavi edilebilir.
Bazı kanserlere nelerin katkıda bulunduğu bilinmektedir.
Örneğin, sigara içmek akciğer kanserine neden olabilir. Ancak prostat kanserinin nedenleri bilinmemektedir. Henüz kanıtlanmayan bazı bulgulara göre, aşırı yağlı gıdalar prostat kanseri riskini arttırmaktadır.
Ancak ailesinde yakın bir akrabasında ( hem anne hem de baba tarafında baba, erkek kardeş veya büyük baba gibi) prostat kanseri görülen kişiler için risk iki kat artmaktadır. Birden fazla yakın akrabasında prostat kanseri görülen erkeklerde risk oranı daha da artmaktadır.
40 yaşını geçen ve ailesinde prostat kanseri görülen erkekler düzenli olarak doktorlarını görerek prostat muayenesi yaptırmalıdır. Prostat kontrolu, rektumdan (makat) yapılan bir muayene ve basit bir kan tahlilinden ibarettir. 50 yaşını geçen bir erkek prostat kanserinden kuşkulanıyorsa doktora giderek muayene olmalıdır.
Kanser ve prostat büyümesinden başka prostatı etkileyen bir sorun daha vardır. Bu daha çok genç erkeklerde görülür. Prostat iltihabı denilen bu hastalığın belirtileri sık sık idrar yapmak ve testislerde ve meni boşalırken sancı duymaktır. Prostat iltihabı kolaylıkla tedavi edilebilir.