Gönderen Konu: Antonie Watteau  (Okunma sayısı 818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OĞUZHAN

  • Süper Mod
  • *
  • İleti: 2183
  • Rep Gücü : 869
  • Cinsiyet: Bay
  • Ne Mutlu Türküm Diyene !
    • Profili Görüntüle
Antonie Watteau
« : Temmuz 30, 2009, 12:07:01 ÖS »

Antoine Watteau, Fransiz ressamidir (1684-1721).

Valenciennes'de doian Watteau 1702'de Paris'e gitti. Orada, kendisine italyan komedisinin kiiilerini tanitan ressam Gillot'nun, daha sonra Luxembourg Sarayi'nin dekoratörlüiünü yapan Audran'in öirencisi oldu; Audran'in sayesinde Rubens'in tablolarim görüp tanidi; devrin zengin, soylu kiiileriyle dostluk kurdu.

ilk yapitlari, küçük esnafin ya da askerlerin günlük yaiantisindan sahneleri iileyen gerçekçi tablolardir (Müfrezenin Molasi, Uçan Ordugâh). Sonralari, tiyatronun etkisi, Venedikli ressamlarin ve Rubens'in zengin paleti, hastalikli yapisinin iyice kamçiladiii hayal gücü Watteau'yu kir eilencelerinin ve ienliklerin ressami yapti.

iiir dolu manzaralarin içine, birbirleriyle tatli tatli sohbet eden, bir köiede oturup düi kuran, müzik çalan zarif tavirli insanlar yerleitirir; kiiilerin en içten duygularini yansitmakta son derece ustadir. Bütün bu görüntülerin üstüne düien melankoli havasi ise mutluluiun geçiciliiini göstermek ister gibidir.

Versailles'in klasik üslûbundaki sertliie ve katiliia tamamiyla aykiri düien Watteau'nun zarif ve yumuiak üslûbu sonradan bütün XVIII. yy. sanatini etkileyecektir.

Birkaç Tablosu

Mevsimler, Gilles, Arlequin ve Colombine, Kayitsiz, Gersaint'in Alâmeti, Jüpiter ve Antiope.

Kythera Adasi'na Kalkan Vapura Binii» (1717). Yapraklarin gölgesinde, gönül çelen fisildanmalara elverir koruluklarda, ortaliii buiulu bir sis gibi saran gün iiiiinda, tasasiz gençler seviimekten gayri bir iey düiünmüyorlar.