EĞLENCE > İnternet Dünyası

USB'lerde virüs tehlikesi!

(1/2) > >>

AnGeL54:


Virüslerin en çok internette bulunduğunu mu sanıyorsunuz? İşte bir USB gerçeği...


Antivirüs yazılım sektöründe faaliyet gösteren Eset, Dünya Tehdit Eğilimleri mayıs raporunda, kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımların, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme  yayılabildiği kaydedildi.

Raporda, mayıs ayında karşılaşılan on tehdit kaynağı sıralanıyor. Rapora göre ilk sırayı yüzde 10,90 ile bilgisayar kullanıcıları arasında revaçta olan çıkarılabilir aletler alıyor. İkinci sırada yüzde 9,98 ile Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan Win32/Conficker türevleri bulunurken, üçüncü sırada yüzde 6,01 ile masif, çok eşli, çevrim içi oyunlar, Win32/PSW yer aldı.

Raporda, tehlikenin bilgisayara takılıp çıkarılabilir aygıtlar (USB Flash Disk gibi) üzerindeki kendi kendine çalışması gereken programlar hakkında bilgileri içeren INF/Autorun dosyalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

Windows işletim sistemindeki varsayılan Autorun ayarı, çıkarılabilir medyaları taktığınızda autorun.inf listesindeki programları otomatik olarak başlatma görevi üstleniyor.

ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin daha kolay olduğunu iletirken, tehdidin antivirus tarafından tespit edileceğine güvenmektense Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor.

lazakrep61:
evet yaa benımde maleseff tasına bılır 120 hdd me dadanan bır vuruss 16 bın sarkımın sılınmesıne neden olduuuu  :agla

AnGeL54:
hadı yaa usuldum bak :(

lazakrep61:
bende uzulecemde daha vakıt bulamadımm cunkuu vurusu hala temızleyemedımm :pc

AnGeL54:
bak benıde guldurdun sımdı cok yasa emi :kat

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git