Gönderen Konu: Bağışıklık sistemi ihmale gelmiyor  (Okunma sayısı 1433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Bağışıklık sistemi ihmale gelmiyor
« : Şubat 03, 2008, 12:35:45 ÖÖ »

Bağışıklık sistemi ihmale gelmiyorTürkiye'deki 2.5 milyon otoimmün (bağışıklık) sistemi hastasının yüzde 75'ini kadınlar oluşturuyor. Otoimmün hastalıklar kadınların ölüm sebebi sayılan 10 hastalık arasında...

 Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yetersiz fonksiyonu veya vücudun bakteri ve virüsler yerine kendi dokusuna saldırması nedeniyle ortaya çıkıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ankara Tıp Fakültesi Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Duman, Türkiye'de 2.5 milyon kişide, astım, şeker, guatr, romatizma, sinir kas sistemi hastalığı myasthenia gravis, kronik hepatit, multipl skleroz (MS), deri, eklem, kan, böbrek gibi vücudun farklı bölgelerini etkileyen kronik hastalık Lupus, Behçet gibi birçok rahatsızlığın genel adı olan otoimmün hastalık bulunduğunu söyledi.

Bu hastaların bir kısmının birden fazla hastalığı aynı anda taşıdıklarını söyleyen Duman, bu kişilerin yüzde 75'inin kadın olduğunu belirtti. Prof. Dr. Duman, kadınların ölüm sebebi sayılan 10 hastalık arasında bu hastalıkların da yer aldığını vurguladı.

KOZMETİKLER TETİKLEYEBİLİR..
Hastalıkla birlikte, sık hekime gitme, tedavi masrafı, iş hayatını aksatma gibi sosyal, ekonomik problemlerin de ortaya çıktığını anlatan Duman, bu hastalıklarda, organları kullanmada güçlükler, moral ve çalışma yönünden kendini zayıf hissetme, doğum zorluğu gibi problemler yaşanabileceğini ifade etti.

Otoimmün hastalıkların çoğunlukla kadınlar arasında görüldüğünü, bunun nedenlerinin araştırıldığını söyleyen Duman, şöyle konuştu:

''Bağışıklık sistemi çalışma düzeninde, kendi antijenlerimize saldırmaması gereken antijenlerimiz saldırıyor, buna genetik faktörlerin yanı sıra çevre faktörleri, virüsler, ultraviyole ışınları, kullanılan ilaçlar veya kullanılan kozmetikler neden olabiliyor. Yani immün sisteminde dengeyi bir yerden bozduğunuz zaman toparlama mümkün olmuyor.''

SİNSİ SEYREDİYOR
Bu hastalıkların bir kısmının çok sinsi seyrettiğini ve tanıda çok geç kalınabildiğini vurgulayan Duman, ''Biz istiyoruz ki hastalıklar daha önce tespit edilsin, mesela hastalar bize kör olarak veya böbrek yetmezliği ile gelmesin'' dedi.

Hastalıkların belli belirtileri olmadığını, her hastalıktaki gibi yorgunluk ve halsizlik olabileceğini kaydeden Duman, özellikle kadınların, halsizlik veya yorgunluk gibi şikayetleri olduğu zaman mutlaka hekime gitmelerini istedi. Duman, özellikle ailesinde bu hastalıkları taşıyanların daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Dünyada bu hastalıklarla mücadelede ileri seviyelere gelindiğini söyleyen Duman, ''İmmün sisteminin kendi hücrelerindeki organlarına, dokularına saldırması konusunda bir gün barış sağlanacaktır diye ümit ediyoruz'' dedi.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..