ByKuS.OrG

TÜRKİYEM => KARADENİZ BÖLGESİ => : Gamzeli December 29, 2007, 02:35:56 PM

: Karadeniz Bölgesi
: Gamzeli December 29, 2007, 02:35:56 PM
Karadeniz Bölgesi

(http://www.esentepe.k12.tr/yurdumuz/images/karadeniz/karadeniz.jpg)

Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz'den alır ve Sakarya ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan coğrafi bölgedir.

Büyüklük bakımından Türkiye'deki bölgeler arasında 3. sırada yer alır. Türkiye'nin doğu-batı genişliği ve dolayısıyla da yerel saat farkı en fazla olan bölgesidir. Karadeniz Bölgesi kendi içinde, DOĞU,ORTA ve BATI  KARADENİZ olmak üzere üc bölgeye ayrılır.

Yalnız çam, Doğu Karadeniz Dağları ( Kaçkarlar ),Mescit dağları, Kop dağı, Giresun dağları, Canik dağları, Küre Dağları, Ilgaz dağları, Köroğlu ve Bolu Dağları bölgenin en belirgin yükseltileridir ve kıyıya paralel olarak uzanırlar... lll. Jeolojik devirde Alp kıvrımları sonucu doğu - batı yönünde oluşan bu dağlar, "Kuzey Anadolu dağları " genel adıyla anılırlar. Kıyı ile iç kesim arasında ulaşım zordur. Dolayısıyla ulaşımda dağlar arasındaki yüksek geçitler kullanılır. Dağlar kıyıya paralel uzandığı için deniz  kıyılarında doğal limanlar az, falezler yaygındır, denizin etkisi iç kesimlere kadar sokulamaz. Bölge engebeli olduğu için, tarım alanları parçalı ve dardır. Ovalık alanları azdır

Orman bakımından Türkiye'nin en zengin (%25) ve en fazla yağış alan bölgesidir.Yağışlara bağlı olarak en fazla kimyasal çözülmenin görüldüğü bölgedir. Türkiye'nin en fazla göç veren bölgelerindendir. Türkiye Taşkömürü ve bakır üretiminde birinci sıradadır. Tek doğal limanı Sinop'tur. Ancak ard bölgesi ile ulaşım zorluğu olduğundan gelişmemiştir. Akarsu rejiminin nisbeten düzenli olduğu tek bölgedir. Bölgede Çarşamba ve Bafra delta ovaları vardır.Nem miktarı en fazla olan bölgedir.Bu yüzden yıllık sıcaklık farkı en az olan bölgedir.Yıllık ortalama sıcaklık 14-15 °C'dir. En sıcak ay ortalaması 22-23°C'dir. En soğuk ay ortalaması ise 5-6 °C'dir.Her mevsim yağışlı olan Karadeniz bölgesinde yağışlar en fazla sonbaharda en az ilkbaharda görülür.

Karadeniz Bölgesi'nde büyük bir göl yoktur. Ancak sık sık heyelan görülen bu bölgede bu sebeple oluşmuş heyelan set göllerine rastlanır. Bunların en bilinenleri ise,Tortum,Sera,Abant, Yedigöller ve Uzungöl'dür.. Ayrıca  yüksek dağların doruklarına yakın bölgelerde,sayısız coklukta buzul göllerine rastlanır.

Çoruh ve kolları,Yeşilırmak-Gök ırmak, Kızılırmak, Filyos,Yenice çayı ve Sakarya nehri bilinen  akarsu kaynaklarıdır.

Kıyı kesiminde her mevsim yağış alan Karadeniz İklimi görülür. İç kesimlerde Karasal İklim hakimdir.

Türkiye'nin en yoğun bitki örtüsüne sahip bir bölgesidir. Bitki örtüsü, kıyı kesiminde ormanlar, dağların hemen arka tarafında ise bozkırlardan olusur. Kıyı kesimindeki nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerindedir. Yerleşkeler kıyı kesiminde dağınık, iç kesimlerde ise  daha topludur.

Son yıllarda grafiği hızla yükselen "Doğa Turizm" alanında  Türkiye'nin göz bebeği olma yolunda artan bir öneme sahiptir. Bozulmamış doğal alanların çokluğu ve yöresel özelliklerini günümüze kadar taşımayı başarmış  yaylacılık kültürü, bölgeye olan ilginin artmasına neden olmaktadır.

İller
 Amasya
 Artvin
 Bolu
 Çorum
 Giresun
 Gümüşhane
 Kastamonu
 Ordu
 Rize
 Samsun
 Sinop
 Tokat
 Trabzon
 Zonguldak
 Bayburt
 Bartın
 Karabük
 Düzce
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: serhat March 18, 2008, 07:30:36 PM
selam merhaba
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Gamzeli March 18, 2008, 07:39:09 PM
merhabalar hoşgeldin.. :.8
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Alleyesonme April 20, 2008, 01:04:41 PM
eline saglık teşekkürler:)
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Gamzeli April 20, 2008, 08:14:57 PM
rica ederimmmm :.8
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Fatih May 13, 2009, 01:34:11 PM
bütün uşaklara selam :mgnd
aleyküm selam uşaum  :D
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: MeLiHrÜzGaR May 13, 2009, 01:41:05 PM
bütün uşaklara selam :mgnd

hizmetcileri unutmusun :kat
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Gamzeli May 13, 2009, 01:51:12 PM
selamlar hoşgeldin :)
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: MeLiHrÜzGaR May 16, 2009, 01:41:56 AM
cok güzel yerlermis tsk+rep
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Gamzeli May 16, 2009, 10:58:40 AM
teşekkürler :.8
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: Fatih May 16, 2009, 11:11:15 AM
Süper ya.Yaylalar dağlar harika.Seviyorum karadeniz bölgesini.İnşallah gitmekde nasip olur..
: Ynt: Karadeniz Bölgesi
: OLCAY November 15, 2010, 10:15:51 PM
Hoşgeldin özcan  :.8