Gönderen Konu: Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları - Özet  (Okunma sayısı 3272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OĞUZHAN

  • Süper Mod
  • *
  • İleti: 2183
  • Rep Gücü : 869
  • Cinsiyet: Bay
  • Ne Mutlu Türküm Diyene !
    • Profili Görüntüle
Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları - Özet
« : Haziran 14, 2009, 09:01:13 ÖÖ »


Hortkuluklar:

1) Harry
2) Hufflepuf' ın Kupası
3) Yüzük
4) T. Riddle'ın Güncesi
5) Nagini ( Yılan )
6) Madalyon ( R.A.B.(Regulus A. Black evet Sirius'un kardeşi))
7) Rawenclaw' ın Tac'ı

( Bütün bunlara karşın bence bir eksiklik var:
Dumbledor Voldemort'un 7 tane Hortkuluk yaptığını tahmin ettiğini söyledi, ve Hermione'de bunun doğru olduğunu, tarihdeki en fazla Hortkuluk yapan kişinin 6 tane yaptığını, Voldemort2un bunun ilerisine gitmek istediğini düşündüğünü söyledi. Ancak Voldemort Harry'nin bir Hortkuluk olduğunu bilmiyordu ve J.K.R'de (chat Live Forumlarından birisinde, bir gaf ederek) Voldemort'un bunu bilmeden 8 tane Hortkuluk yarattığını söyledi. Peki öyleyse 8. Hortkuluk nedir?
Bu cevapsız kaldı bence kitabın en büyük hatalarından biris bence bu, ancak gözardı edilebilirliği yüksek...)

Dumbledor'un Ölümü:

Arkadaşlar, Dumbledor kesinlikle öldü, sonrasında Spane Müdür oldu Hogwarts'a ve, Dumbledor Portresinden Snape'i yönlendirdi...

Dumbledor'un Snape Güveni:

Snape Lilly'ye tam anlamıyla aşıktı ve uğruna ölenin kendi olmasına da hazırdı...voldemort'dan merhamet diledi Lilly'yi öldürmemesi için, ancak dilediği kişi voldemort'tu...
Sonra Snape Dumbledor'a, Voldemort'a kehanetin duyduğu kısmını anlattığını söyledi ve Kısa bir konuşmanın ardından Dumbledor Lilly'ye olan aşkını anladı ve ona bu sevgi karşısında güvendi. Snape'in Dumbledor safında olmasının tek nedeni, Gözlerini feci derecede Lilly den alan Harry Potter'ı koruma, Lilly'nin anısına onun hayatta kalmasına yardım etmek. Ancak Harry'ye çektirdiği eziyet, hareketlerini ve tavırlarını, fena halde James Potter'dan alması sonucudur.

Çlümcül Kutsallar'ın ne olduğunu burdan anlatmam çok uzun sürebiliri. Anlamak için benden kitabı isteyebilirsiniz

Voldemort'un Ölümü:

Harry, son hortkuluğun kendisi olduğunu anladığı anda, kendisi yaşadığı sürece Voldemort'u öldüremeyeceğini anladı. Ve Voldemort'un yanına, Karanlık Orman'a (Hogwarts'taki D.O. üyeleri, Voldemort'a karşı Harry'yi savunuyorlardı ki buda Harry'nin, kendisinden iki önceki son Hortkuluğu bulması içindi) ölüme, ölmeye acı ve ıstırap dolu bir şekilde gitti. Ancak Voldemort'un Harry'yi Lanetlemesi( Avada Kedavra! ) Harry'yi değil onun içindeki Hortkuluğu yok etti. Ve ölümcül Kutsallar sayesinde Ölümün Efendisi olan Harry geri döndü ( Dumbledor ile Aklının derinlerinde kısa bir konuşmadan sonra) ve hala yaşadığını belli etmedi. Bunun üzerine zaferle(!) Howgarts'ın ön bahçesine giden Voldemort tayfası, Harry'nin cesedini öğrencilere ve onun arkadaşlarına gösterip, son umutlarını kırar.

Ancak buna dayanamayan Neville Voldemort' a arkasından dolanıp saldırır ve Voldemort onu engeller. Biraz güldükten sonra Neville'in haline, Seçmen Şapkayı alıp Neville'in başına koyar ve bir büyüy yapıp Şapkanın alev almasını sağlar.
Bir süre acı ceken Neville, daha sonra Şapkadan Godric Gryffindor'un kılıcını çıkarıp, son hortkuluk; yani Nagininin kafasını keser.( Hortkulukları ancak çok güçlü maddeler yok edebilir, ve buna Basilisk zehride dahildir. 2. kitab'ı hatırlarsak, Harry aynı kılıcı, Basilisk'in üst damağına saplamıştı. Ve basilik zehri kılıç tarafından emildi. ( Kılıç kendini güçlendiren şeyleri emer.) )
Ve Voldemort tek bir büyüye kalmıştır artık. Ve bahçede karşılıklı darie çizerek yürüyen iki düşman, Harry'nin Voldemort'u hayrete ve dehşete düşüren, onun izini nasıl bulduğunu, onun ne kadar zayıf olduğunu söyledikten sonra, kılıçlarını çeker ve Voldemort'dan "Avada Kedavra!" , Harry'den ise " Expelliarmus! " büyüleri çıkar. Ölümcül kutsalların ( ve bir yere verdiği röportajda söylediğine göre, J.K. Rowling'in kitabın ismi olmasını istediğin, anca sonradan bu ismi başka bir böüle verdiğini söylediği) Yüce Asa, son efendisi Harry'ye itaat ederek büyüsü, kendini tutan yabancıya teper ve Voldemort'un sonu gelmiş olur.

Bu bölümden sonra, biraz Hogwarst'ta Harry'nin Hermione ve Ron'a açıklama yaptığı sahneler anlatılır. Ardından beni şok eden bir hamleyle 19 yıl sonrasına atlanır...

Harry ve Ginny evlenmiş 3 çocuk yapmıştır.
Remus Severus Potter, James Potter, Albus Potter...
Hermione Ve Ron evlenir.
Teddy Tonks çocuklarından birinin ismi olur. ( Nymphadora Tonks'un Babasının adı)
Neville Longbothom, Hogwarts'ta bitkibilim öğretmeni olur.
Kingsley Shacklebolt Sihir Bakanı olur.

Ölenler:

Hedwig
Deli-Göz Moody
Severus Snape
Fred Weasley
Remus Lupin
Nymphadora Tonks
Ted Tonks
Dobby
Bahtilda Bagshot
(Hatırladıkça eklerim, ama kayda değer kayıplar bunlar...)

Not: Remus Lupin, Ve Nypmhadora Tonks evlenir, çocuk yaparlar ancak Hogwarst Savaş'ında ölürler. Ve Harry'yi çocukları Teddy Lupin'in Vaftiz Babası olarak ilan etmişlerdir çok önceden.