Gönderen Konu: Lamborghini krizi solladı!  (Okunma sayısı 1632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Lamborghini krizi solladı!
« : Ocak 18, 2009, 12:49:15 ÖS »

Lamborghini krizi solladı!İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Automobili Lamborghini S.p.A., 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1’lik artışla 2430 otomobil teslimatı yaptı. Aynı dönemde Türkiye’de de 9 adet Lamborghini satıldı

Geçen yılın son çeyreğinden itibaren kendini iyice hissettiren ekonomik krize rağmen Lamborghini markalı lüks spor otomobillerin satışları artış gösterdi. 2008 yılında dünya çapında 2430 adet Lamborghini satılırken, bu rakam Türkiye’de 9 oldu.

Doğuş Otomotiv’in Lamborghini markasını ilk kez 2007 yılından pazara sunduğunu hatırlatan Lamborghini Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, “Bu süre zarfında elde edilen 12 adetlik satış rakamını önemsiyoruz. Kriz döneminde, Automobili Lamborghini’nin satışlarını yüzde 1 artırdığı dikkate alınırsa, Türk pazarındaki satışların 3 kat artması önemli bir başarı” dedi.

2007 yılından bu yana satış ve servis hizmetleri Doğuş Otomotiv tarafından sunulan Lamborghini, bu dönemde Türkiye’de 12 adetlik satış rakamına ulaştı. Satışların büyük kısmı 2008 yılının 2’inci yarısında oldu. Ekonomik durgunluğa rağmen bu yıl satışlarda elde edilen 3 kat artış gelecek dönem için beklentileri güçlendirdi.   

Amerika pazarı küçüldü; en büyük büyüme Çin’de oldu 
Lamborghini markası 2008’de büyüme açısından tarihi bir sene geçirmesine rağmen dünyadaki finansal krizin çıkış yeri olan ABD’de satışları geriledi. Lamborghini’nin en büyük pazarlarından biri olan ABD’deki satışlarda yüzde 20,3’lük bir küçülme yaşandı. Bir önceki yıl 930 olan ABD satışları 2008’de 741 adette kaldı. 

Automobili Lamborghini S.p.A.’nın Avrupa satışları sabit kalırken, Türkiye ile birlikte İtalya ve Fransa’da büyüme gözlendi. İngiltere ve Almanya gibi pazarlar çok ufak düşüşler gösterseler de İtalya’da satışlar yüzde 10 artarak 230’a ulaştı. Bu satış performansı İtalya'yı dünyadaki en büyük ikinci pazar haline getirirken Fransa'da yüzde 27’lik büyüme payı ile dikkat çekti.

Lamborghini açısından en büyük büyüme ise Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında yaşandı. Ortadoğu satışları 100’den 166’ya çıkarak yüzde 66’lık bir büyüme oranı yakaladı. Çin’de satışlarını iki katından fazla (28’den 72’ye) artıran Lamborghini, yüzde 157 büyüme sağladı. Bunun yanında Hong Kong ve Güney Kore’de yüzde 100’ün üzerinde satış artışlarına ulaştı.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..