Gönderen Konu: Multiple Skleroz  (Okunma sayısı 1637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Multiple Skleroz
« : Şubat 09, 2008, 02:38:48 ÖS »

Kisaca MS olarak adlandirilan Multipl Skleroz, merkez sinir sisteminin hastaliklarindan biridir. Sebebi bilinmemektedir. Bu hastalik genellikle haftalarca ve aylarca süren krizlerle ilerler, bu krizlerin arasindaki süre semptomlarin azaldigi hatta kayboldugu devrelerle ayrilir. Fakat normalde krizler nükseder ve sakatlik durumu devam edebilir ve semptomlarin siddeti artabilir. Krizler, ilk baslangiç atagindan 3-4 yil sonra en yogun duruma ulasir. Birinci kriz hafif olup, genellikle 20-40 yaslari arasindadir.

MS�in çok çesitli belirtileri vardir. Bu belirtiler arasinda bir veya daha fazla kol ve bacakta uyusukluk, zayiflik veya felç, bir gözde görüs bozuklugu, süratli, istemsiz göz hareketi, hareket sirasinda agri, titreme, koordinasyon yoklugu veya dengesiz, düzensiz yürüyüs örnek olarak gösterilebilir. Belirtilerin bu denli farkliliklar göstermesinin nedeni bu hastaligin merkezi sinir sistemini etkileme tarzidir. Her krizin merkez sinir siteminin degisik bölgesindeki bir iltihaba bagli oldugu düsünülmektedir. Beyin hücrelerinin etkilenmesi sonucu, kas koordinasyonu, görsel algilama ve diger fonksiyonlari etkileyen sinyaller yavaslar veya engellenir.

MS�in en yaygin genel belirtileri hareket veya koordinasyon problemleridir. Kisa süren agri, bulanik görme, çift görme, anlama, ve zihni fonksiyonlarla ilgili problemlerdir. Enerji yoklugu ve kolayca yorulma da MS de sik görülür.

MS in nedeni tamamen anlasilmis degildir. Ya merkez sinir sistemindeki immun hücrelerde ya da myelin zar üreten hücrelerde bir virüsün varliginin buna neden oldugu düsünülmektedir.

Eger bir akrabanizda MS varsa bu hastaliga tutulma riskiniz yüksektir. Virüsün çevresel kaynagi veya immün sistem genlerinde kalitim yoluyla geçen bir faktör veya bu ikisinin bir bilesimi söz konusu olabilir.

MS�in seyri ve etkisi önceden tahmin edilemez. Ortalama ömür beklentisi hastaligin baslamasindan sonra 35 yildan fazladir. Bu süre giderek artmaktadir. MS�in seyrek görülen akut sekli, birkaç hafta veya birkaç ay içinde öldürür.
AVCI is offline Kurallara Aykırı Mesajı Bildir      Alıntı Yaparak Cevapla