Gönderen Konu: Uyusma  (Okunma sayısı 3349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Uyusma
« : Şubat 09, 2008, 08:59:16 ÖS »

Sikayet

Vücudunuzun bir bölümünde his kayboldu (uyudu) ya da sanki igne batiyormus gibi oluyor.

Nedenleri

Sinir veya kan damarina basinç : Vücudunuzun bir tarafi üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayaniyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut �uyandikça� igne batiyor gibi olduktan sonra hareket ettiginizde uyusma geçiyor. Dirseginize abanmak ulna sinirinize basinç yapar ve dördüncü ve besinci parmaklarinizda karincalanma ve uyusma olur.

Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (bas parmaktan yüzük parmagina kadar) ve bileginizdeki uyusma geceleri artiyor ve parmaklariniz, bas parmaginiz ve eliniz kuvvetsizlesti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayari sik kullanan veya sürekli tekrarlamali hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliginden geçer ya da agri kesici ve bileklik gerekebilir.

Raynaud hastaligi : El ve ayak parmaklariniz uyusuyor ve beyazlasiyor, sonra mavilesiyor, soguk havalarda kizariyor ve isindiklarinda aciyor. Küçük kan damarlariyla ilgili bir rahatsizliginiz var demektir.

Servikal (boyun omurgasinda osteoartrit : Elinizde kismi uyusma ve karincalanma var. Muhtemelen 50 yasini geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertlesip agriyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

Boyun agrisi omuzlariniza, uyusma ve karincalanma kollariniza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsaniz, servikal spondiloz olabilir.

Disk fitigi : Sirtinizin alt kisminda hareket edince artan bir agri var, baldirinizda veya bacaklarinizda agri, uyusma ve karincalanma oluyor. Disk fitigi veya disk kaymasi eklemlerde omurga kemiklerinin arasindaki düz, yuvarlak yastiklarin yerinden çikmasidir. Sirtta yaralanma, kas zayifligi veya sismanlik sik görülen nedenleri arasindadir.

Inme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafinda uyusma ve karincalanma, anlasilamaz konusma, bulanik veya çift görme, bilinç bulanikligi ve bas dönmesi var. Bu uyarici belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Dolasimi düzenlemek için uyusan bölgeye masaj yapin. Uyusan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevsetin. Raynaud hastaliginda, el ve ayaklarinizi isitin. Disk kaymasi varsa, dizlerinizin altina yumusak bir yastik koyarak yere uzanin veya dizlerinizin arasina yastik alarak yatin. Sicak bir zemin üzerine uzanin. Boyun ve sirttaki sertlesme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

Önleme Uzun süre ayni pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakinin. Dogru oturup kalkin. Düzgün durus omuriliginiz ve boynunuzdaki baskiyi kaldirir. Dik oturun, gögsünüzü kaldirin, çenenizi hafifçe egin ve basinizi kulaklariniz omuzlarinizi deginceye kadar hareket ettirin. Sigarayi birakin. Dolasim sisteminizi etkiler. Tekrarlamali isleri yaparken mola verin veya baska is yapin. Klavyeyle çalisma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalidir.

Öteki Nedenler Asiri soguk Dolasim sorunu Romatizmal artrit Seker hastaligi