Gönderen Konu: PHP Nasıl Ortaya Çıktı?  (Okunma sayısı 2090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OLCAY

 • _ByKuS_
 • Admin
 • *
 • İleti: 8920
 • Rep Gücü : 674
 • Cinsiyet: Bay
 • O şimdi ****EVLİ****
  • Profili Görüntüle
  • boyacı
PHP Nasıl Ortaya Çıktı?
« : Eylül 03, 2007, 06:11:02 ÖS »

      1994 yılının son aylarında, Rasmus Lerdorf (mailto:[email protected]) tarafından yaratıldı. İlk yaptığı ve hiç bir zaman dağıtıma sunmadığı versiyonlardaki amacı, sitesinde bulunan CVsini kaç kişinin okuduğununkaydını tutmaktı. Dİğer insanlar ile paylaştığı ilk versiyon 1995 yılında Personal Home Page Tools ( Kişisel web sayfası araçları ) olarak ortaya çıktı. Bir kaç özel makroyu ve kişisel sayfalar için yaygın olarak kullanılan bir kaç aracı ( Sayaç, ziyaretçi defteri vb. ) tanıyan basit bir yorumlayıcıdan oluşmaktaydı. Yorumlayıcı 1995 yılının ortalarında tekrar yazıldı ve PHP/FI Version 2 adını aldı. FI ise, Rasmus'un daha önceden yazdığı ve formlardan gelen verileri yorumlamakta kullanılan bir başka paketin adından gelmekteydi.

PHP ile FI'ın birleştirilmesi ve mSQL desteğinin eklenmesi ile PHP/FI doğmuş oldu. PHP/FI inanılmaz bir şekilde büyüdü ve pek çok insan koduna katkıda bulunmaya başladı. kesin istatistikler vermek zor olsa da, 1996 yılının sonlarında, dünya çapında 15.000 sunucuda PHP/FI çalıştırıldığı tahmin edilmektedir. 1997 yılının ortasında bu sayı 50.000 olarak tahmin edildi.

1997 yılı PHP dilinin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu sene, PHP Rasmus'un kişisel projesi olmaktan çıkıp, bir avuç insanın planlı bir şekilde geliştirdiği bir proje haline geldiği senedir.Zeev Suraski ve Andi Gutmans tarafından en baştan yazıldı ve PHP3 için temel oluşturdu. PHP/FI için kullanılan pek çok kod PHP3 için de kullanıldı ve çoğu baştan yazıldı. 1999 senesinin sonlarında, C2 Stronghold sunucu yazılımı ve RedHat Linux gibi pek çok ticari paketle birlikte sunulmaya başlandı ve tahmini olarak 1.000.000'dan fazla websitesinde kullanılmaya başladı.

Zend Optimizer, Zend cache ve Zend Compiler ( Zend : Zeev, Andi ) gibi performans artışı sağlayan yenilikler ile birlikte daha hızlı ve sağlıklı çalışan PHP4 versiyonu ise Internet Information Server ile birlikte ISAPI modülü olarak kullanılabilmekte ve ayrı bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan oturum yönetimini üstlenebilmektedir.

Özellikle Apache sunucu yazılımı üstünde MySQL veritabanı yazılımı ile kullanıldığında gözle görülür yüksek performanslar sunabilmekte ve çok fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Açık kaynaklı olması sebebiyle, pek çok forum, on-line topluluk ve kendi resmi sitesi üzerinden teknik destek, sınırsız geliştirme hakkı ve özgürce dağıtım hakkı sağlamaktadır.

           PHP Ne Yapabilir?

En basit deyimiyle, form verisinin alınması, dinamik sayfa içeriği oluşturulması ya da çerez işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi gibi, bir başka CGI programının yapabildiği herşeyi yapabilme yeteneğine sahip olması için tasarlanmaktadır. PHPnin en göze batan ve güçlü olduğu konulardan biri ise veritabanı işlemleri için sunduğu geniş destektir. PHP ile veritabanı ile ilişkili bir döküman oluşturmak son derece basittir.