Gönderen Konu: F-35 Lightning II  (Okunma sayısı 4511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı physico

  • ByKuS
  • *
  • İleti: 2831
  • Rep Gücü : 161
  • Cinsiyet: Bay
  • çokta tıın! =P
    • Profili Görüntüle
F-35 Lightning II
« : Aralık 30, 2008, 09:08:58 ÖS »


F-35 Lightning II tek kişilik, radara yakalanmama özelliği olan bir av uçağıdır. Yakın hava desteği, taktik hava saldırısı ve hava-hava görevlerini yapabilen çok fonksiyonlu bir uçaktır. X-35 JSF projesi sonucu oluşturulmuştur. Ana ortaklar ABD ve İngiltere yanında birkeç ülkede projeye finansal katkı sağlamaktadırlar. Lockheed Martin, Northop Grumman ve BAE Systems gibi önemli firmaların tasarımda başı çektiği söylenebilir. İlk prototip model 2006 yılında uçmuştur. Üretim ve geliştirme çabaları halen devam etmektedir.Halen kullanılan birçok uçağın yerini alacak JSF, böylece operasyon giderlerini düşürecektir. Bunun için 3 değişik versiyon düşünülmüştür.

F-35A, geleneksel pistlerden havalanan ve pistlere iniş yapan (CTOL)
F-35B, Harrier'daki gibi dikey kaklkış ve iniş yapabilen (VSTOL)
F-35C, uçak gemisi versiyonu (CV)1996'da JSF programına başlanmıştır. Bu program çerçevesinde Boeing X-32 uçağını proje komitesine sunmuştur. Diğer rakip Lockheed Martin ise X-35 uçağı ile projeye katılmıştır. X-35'in X-32'den üstünlüğü kabul edilmiş ve komite X-35 yani F-35'i seçmiştir.

F-35, F-22'den daha küçükbir uçaktır. Ayrıca farklı olarak tek motora sahiptir. Stealth özelliği olan F-35 diğer özellikleriyle ekonomik bir model olarak gözükmektedir. Üretimin ortak ülkelere paylaştırılmasıda projenin maliyetini azaltıcı bir faktördür.Ses tanıma özelliği olan bir kokpite sahiptir. Bundan başka önemli bir yenilikse uçakta geleneksel bir HUD (nişangah) olmamasıdır. Kaska monte edilmiş bir nişangah bu normal nişangahın yerini almıştır. Bu ve bunun gibi yenilikler uçağın pilot tarafından kontorlünü kolaylaştırmaktadır.

Projenin ortakları şu ülkelerdir: ABD, İngiltere, Kanada, İtalya, Avustralya, Türkiye ve Hollanda. Türkiye'nin 100 adet F-35A sipariş etmesi beklenmektedir.