Gönderen Konu: XP’ye Formatsız Tamir  (Okunma sayısı 1270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ! ... İKRA... !

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 120
  • Rep Gücü : 48
  • Cinsiyet: Bayan
  • Elif Lam ra
    • Profili Görüntüle
XP’ye Formatsız Tamir
« : Ağustos 08, 2009, 06:36:00 ÖS »Windows’unuz artık eskisi gibi istikrarlı çalışmıyor ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sıkça muhatap olmaya başladınız, aklınızda da format atmak var, ama durun bakalım formattan önce yapılabilecek şeyler var.Bu aşağıdakiler benim gibi System Restore’yi daima devre dışı bırakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazılımlarını kullanmayanlar içindir.
Ayrıca Cd yi takıp Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkaç defa ise yaramadı. Sistemim o kadar hantallaştı ki dosya açmak için bile 15-20 sn bekler olmuştum. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;

1. Öncelikle Windows sistem dosyalarını kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows XP CD’nizi takın Windows kurulum ekranı çıkacaktır, bu ekranı kapatalım.
Başlat–>Çalıştır—> deyip sfc /scannow yazarak Enter deyin ve beklemeye başlayın.
2. RegSeeker, adli yazılımı indirip tüm registry kayıtlarını taratalım ve bulduğu tüm hatalı kayıtları bir güzel silelim.

3. Registry Optimizer, programını indirip bir kez de bununla taratalım ve Registry kayıtlarını bir kez daha düzelttirelim.

Bu program Norton Windoctor’un yaptığı işin aynısını yapıyor, yaptığım denemelerde, bu programı kullandıktan sonra Norton Windoctor’la yaptığım scanlarda hiçbir hata bulamadı.

4. Üsttekiler işe yaramadı Ama hala format atmamakta kararlıyız, devam o zaman. Kurtarma konsolunu açalım.

Takalım Win XP CD’mizi ve CD’den Boot edelim.

“R” Repair komutunu R ye basarak seçelim.

Kurtarma konsoluna geldik, Admin password’umuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karşılaşacağız.Şimdi sırasıyla aşağıdaki komutları verelim:
CD\

Kod: [Seç]
cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Boot ettikten sonra yepyeni bir Windows XP’ye sahip oldunuz. Hayırlı uğurlu olsun. Fakat su an Windows’u yeni kurmuş olduğumuz için programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle “Başlat–> Tüm Programlar”da çalışmayan ne kadar program varsa gidip C dizininden (veya Windows’sunuz hangisindeyse) Program Files’tan bu çalışmayan programların klasörlerini tek tek silmeniz gerekecek. (Formatsız Windows’un da bu zahmeti olsun canım) Böylece Tüm verileriniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarıldı.[/size][/font]