Gönderen Konu: Doğum sonrası anne ölümleri takipte  (Okunma sayısı 1126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Doğum sonrası anne ölümleri takipte
« : Ocak 03, 2009, 02:02:00 ÖS »

Doğum sonrası anne ölümleri takipte 
Ankara (AA)- Sağlık Bakanlığı, doğum sonrası anne ölümlerini en aza indirmek için loğusa takibi yapacak. Bu çerçevede her loğusa, Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi Doğrultusunda izlenecek.Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Prof. Dr. Nihat Tosun, valiliklere birer genelge göndererek, anne ve bebek ölümlerini önlemek üzere belirlenen stratejileri bildirdi.

Tosun, anne ve bebek ölümlerini önlemek üzere standartları belirlenen doğum öncesi bakım, doğum ve doğum sonu bakım hizmetlerine erişilebilirlik, sağlık hizmetlerinden faydalanma, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve hizmet sunan sağlık kurumları arasında koordinasyon sağlanarak işleyen bir sevk sisteminin öneminin tartışılmaz olduğuna işaret etti. 2005 Ulusal Anne Ölümleri Çalışmasına göre, anne ölümlerinin yüzde 37'sinin gebelik, yüzde 9'unun doğum, yüzde 54'ünün ise doğum sonrası dönemde meydana geldiğine dikkati çeken Tosun, bu ölümlerin yüzde 20.9'unun doğum sonrası ilk günde, yüzde 14.8'inin doğum sonrası 2-7. günler arasında, yüzde 18.5'inin de doğum sonrası birinci haftadan sonra görüldüğünü kaydetti.

Anne ölümlerinin önemli bir kısmına doğum sonu kanama ve hipertansif hastalıkların neden olduğunu bildiren Tosun, ayrıca, doğum sonrası yaşanan ''Puerperal psikoz'' nedeniyle intiharların da anne ölüm nedenleri arasında yer aldığını vurguladı. Annelerin doğumdan sonraki 1-3 gün hastanede yatırılmasının, anne ve bebek sağlığı yönünden büyük önem taşıdığının altını çizen Tosun, genel olarak hastanede kalma süresinin, komplikasyon gelişmediği takdirde normal doğumdan sonra en az 24 saat, sezaryen ile doğumdan sonra ise en az 48 saat olarak kabul edildiğini belirtti.

Tosun, gebelik, doğum ve doğum sonrası bakım hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve kalitesinin artırılmasına yönelik, loğusanın hastanede ve evde doğum sonrası bakım hizmetlerini düzenleyen ''Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi'' hazırlandığını bildirdi.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..