Gönderen Konu: ZEKA SORULARI - BİRAZ DÜŞÜNÜN  (Okunma sayısı 2247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı physico

  • ByKuS
  • *
  • İleti: 2831
  • Rep Gücü : 161
  • Cinsiyet: Bay
  • çokta tıın! =P
    • Profili Görüntüle
ZEKA SORULARI - BİRAZ DÜŞÜNÜN
« : Aralık 13, 2007, 01:04:50 ÖS »

ZEKA SORULARI  -  BİRAZ DÜŞÜNÜN

 

1. YARIŞMA

 

Bir matematik yarışmasına 67 ilden (her ilden en az 1 en çok 10 öğrenci olmak üzere) bilinmeyen sayıda öğrenciler katılmıştır. Bütün öğrencilere yarışma salonuna girme sıralarına göre 1 'den başlamak üzere sırayla giriş numaraları verilmiştir. (Salona ilk girene 1, İkinci girene 2, vb.) Yarışma sonunda birinciliği kazanan öğrenci ye giriş numarası sorulduğunda şu cevabı vermiştir: "Salona benden önce gelen arkadaşların giriş numaralarının toplamıyla benden sonra gelenlerin giriş numaralarının toplamı birbirine eşittir. Benim numaramı buradan bulabilirsiniz." Siz bulabilir misiniz?

 

2. DÖRT AĞIRLIK

Bir bakkalın terazisinde sadece 4 ağırlık var. Eğer bakkalın dükkanında bütün mallar 1 ile 40 kg arasında ise (tamsayı) ve bu ağırlıkları kullanarak bütün malları tartabiliyorsa, ağırlıkların değeri nedir?

 

3. 20 Kg ŞEKER

Bir bakkal elindeki 20 kg şekeri 2 şer kiloluk 10 pakete ayırmak istiyor. Bakkalın iki kefeli terazisinde kullanacağı 5 kilo ve 9 kiloluk ağırlıkları vardır. Bu işi en kısa bir biçimde nasıl yapabilir? (Çözüm için en az 9 tartı gerekiyor.)

 

4. TRENİN UZUNLUĞU

Hızı saatte 90 km olan bir trenle yolculuk yapan bir çocuk dışarıyı seyrederken karşı yönden gelen bir treni 6 saniyelik bir süreyle görüyor. Bu trenin hızı 60 km/saat olduğuna göre uzunluğu ne kadardır?

 

5. ÜÇ RAKAMLI SAYI

Üç rakamlı bir sayımız var. Bu sayıdan 7 çıkarılırsa sonuç 7'ye, 8 çıkarılırsa sonuç 8'e ve 9 çıkarılırsa sonuç 9'a bölünüyor. Bu sayı kaçtır?

 

6.DÜNYAYI ÇEVRELEYEN İP

Dünya'yı Ekvator'dan geçmek üzere çepeçevre kuşatan bir ip düşünün. Dünya'ya yapışık olan bu ipi 1 metre bollaştırmak için (yani ipin geçtiği her yerde iple yer arasında 1 metrelik bir boşluk elde etmek için)ipe ne kadar bir ekleme yapmak gerekir?

 

7. ÜÇ ÇOBAN

Üç çoban çayırda uyumaktadır. Muzip bir çocuk gelir üçünün de yüzünü kömürle siyaha boyar. Çobanlar uyandıklarında gülmeye başlarlar. Her biri diğer ikisinin birbirlerine bakıp güldüğünü kendi yüzünün temiz olduğunu zannetmektedir. Bir süre sonra birinin gülmesi durur. Kendi yüzünün de boyalı olduğunu anlamıştır. Nasıl mantık yürüttüğünü bulabilir misiniz?

 

8. BEŞ ELMA

Bir sepette 5 elma var. Bu elmaları 5 küçük kıza öyle paylaştırın ki her kızın bir elması olsun ve sepette bir elma kalsın.

 

9. HANGİSİ YAKIN

Saat 12 de İstanbul'dan Ankara'ya bir otobüs hareket eder. Bit saat sonra da Ankara'dan İstanbul'a hızı otobüsün yarısı olan bir kamyon hareket eder. Yol üzerinde karşılaştıklarında hangisi İstanbul'a daha yakındır?

 

10. ORTADAKİ SAYI

2 ile 3 arasına öyle bir aritmetiksel işaret koyun ki meydana gelecek sayı 2 den büyük 3 den küçük olsun.

 

 

 

"Sorularla ilgilenenler cevaplarını burada paylaşabilir, buna göre de çözümleri sizlerle paylaşabilirim"   Kolay Gelsin...