Gönderen Konu: Engellilere ücretsiz okul öncesi eğitim  (Okunma sayısı 5434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süper Manyak

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 149
 • Rep Gücü : 7
 • Cinsiyet: Bayan
 • Süper Manyak
  • Profili Görüntüle
Engellilere ücretsiz okul öncesi eğitim
« : Ağustos 20, 2009, 01:37:39 ÖÖ »

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimlerini yaygınlaştırma ve ücretsiz olarak sağlama projesi üzerinde çalışıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlık, okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitiminin yaygınlaştırılması için bir proje hazırlıyor.
Çalışma, 573 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7'nci maddesindeki ''Tanısı konulmuş özel eğitim gerektiren çocuklar için okul öncesi eğitim zorunludur'' hükmünden hareketle, devlet okullarında bu eğitimin ücretli olması, eğitim yöneticilerinin ve eğiticilerin kaynaştırma uygulamaları hususunda yeterli bilgilerinin olmaması neticesinde kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının etkililiğinin azalması gerekçesiyle yürütülüyor.
Proje, okul öncesi eğitimin gelecek yıldan itibaren zorunlu olacağı Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun olmak üzere toplam 32 ili kapsıyor.

-PROJE, EYLÜLDE UYGULAMAYA KONULACAK-
Okul öncesi dönemde özel eğitim değerlendirme kurulunca kaynaştırma yoluyla eğitime uygun bulunan çocukların kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerinin ücretsiz olarak sağlanması planlanıyor. Bunun dışında görev alan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin artırılması ve kaynaştırma yoluyla okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması da öngörülüyor.
Projeyle, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitme oranının artırılması, eğitim verecek eğiticilerin kurslar ve seminerler yoluyla nitelikli eğitim vermelerinin sağlanması planlanıyor.
Ayrıca, veliler için düzenlenecek seminerlerle toplumda bilinçlendirme ve farkındalık düzeyinin artırılması da hedefleniyor.
Projenin uygulanması ile birlikte özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, gelişim alanları ile ilgili pek çok beceriyi yaşıtları ile katılacakları oyun ve diğer etkinlikler içinde gözleyerek öğrenme, onları taklit ederek geliştirme fırsatı elde edecek. Herhangi bir yetersizliği olmayan diğer çocuklar ise engeli olan bireylere karşı olumlu tutum ve tavır geliştirme imkanı bulacak.
Okul öncesi eğitim kurumlarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden bireylerin bulunduğu sınıflarda sınıf mevcutları; özel eğitime ihtiyacı olan iki bireyin bulunduğu sınıflarda 10, bir bireyin bulunduğu sınıflarda 20 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenecek.
Eğitimlerin sürdürüleceği okullarda valiliklerin koordinesinde eğitim ortamlarında bu öğrencilerin ihtiyacı dikkate alınarak tuvalet, rampa, destek eğitim odası gibi fiziki düzenlemeler yapılacak.
İllerde yapılacak faaliyetler ile çocukların velileri tarafından okula ödenmesi gereken aylık ücretin İl Özel İdaresi bütçesinden veya ''Eğitime Yüzde 100 Destek'' kampanyası dahilinde karşılanması planlanıyor.
Projenin Eylül 2009 tarihinde uygulamaya konulması, süresinin 1 yıl olması ve gerekli görülmesi halinde ise sürenin uzatılması öngörülüyor.Çevrimdışı aksaa

 • VIP Üye
 • *
 • İleti: 2744
 • Rep Gücü : 231
 • Cinsiyet: Bay
 • ...:::AKSAA:::...
  • Profili Görüntüle
  • http://www.aksaa.org
Ynt: Engellilere ücretsiz okul öncesi eğitim
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2009, 01:45:10 ÖÖ »
herşeyin başı egitim hükümetler degişsin türkler uzaya çıksın ama millet hala okuma yazma bilmiyorla neye yarar milli egitim bakanı sayın çubukcuyu okul öncesi egitimi zorunlu hala getirdigi ve engelli kardeşlerimize olanaklar sundugu için teşekür ediyorum unutmadan 15 bil ögretmen alımı içinde
<br /><br />