İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Süper Manyak

Sayfa: [1]
1
DİNİ HİKAYELER VE YAZILAR / 6 Güzellik
« : Ağustos 30, 2009, 02:21:43 ÖÖ »
1.ilmin güzelliği ameldedir.
(amelsiz ilim meyvasız ağaca benzer.)

2.adaletin güzelliği sultandadır.
(adaletsiz sultan susuz kuyu gibidir 

3.cömertliğin güzelliği zengindedir.
(cimri zengin yağmursuz bulut gibidir)

4.sabrın güzelliği fakirdedir.
(sabırsız fakir ışıksız kandil gibidir.)

5.tevbenin güzelliği gençliktedir.
(gençligini eylenmekle geçiren yaşlılığını ağlayarak geçirir.)

6.hayanın güzelliği kadındadır.
(hayasız kadın tuzsuz yemek gibidir.)

2
DİNİ HİKAYELER VE YAZILAR / Abdest ve Namazın Sağlığa Faydaları
« : Ağustos 26, 2009, 12:46:07 ÖÖ »
ABDESTİN SAĞLIĞA FAYDALARI


Hiç tereddüt etmeden söyleyebiliriz ki; abdest almak kadar sağlığa yararlı bir formül bulmak mümkün değildir. 15 asırdır farkına varmadan bu nimetten faydalanıyoruz. Bir gün gelecek inanmayanlar bile bunu taklit edecek ne var ki; abdestin sağlığa katkılarını son 50 yılın biyolojik bilgilerinden öğrenebiliyoruz. Tespit edilen sayısız faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:1- Günlük hayatımızda ellerimizin dokunmadığı yer, kapmadığı mikrop kalmıyor. Abdest alırken el, yüz ve ayakları yıkamak en güzel bir korumadır. Virüslerin parazit ve bakterilerin vücuda girişi böylece önlenebilir.2- Solunum sistemimizin giriş kapısı olan burnumuzu yıkamakla, toz ve mikrop yığınlarının vücuda girmeleri önlenmiş olmaktadır.3- Yüzün yıkanması, cildi kuvvetlenir, baştaki ağrı ve yorgunluğu hafifletir. Damar ve sinirleri harekete geçirir. Devamlı abdest alanların yüzünde yaşları ilerlese bile bir güzellik oluşur.4- Gusl abdesti, gerekli hallerde, vücudun yeniden zindeliğini kazanmasını sağlar. Vücudu belli aralıklarla yıkamak koruyucu hekimlik yönünden çok önemlidir.5- Günümüzde kızılötesi ışınlarla derinin dış fotoğrafları çekilmiş, statik elektrik tabakasının yoğunluğu tespit edilmiştir. Vücut sağlığı bu elektriksel denge ile yakından ilgilidir. Cildin elektrik yükü öfke halinde normalin 4 katına, guslü gerektiren hallerde 12 katına çıkmaktadır. Gusletmekle vücut yeniden normal elektrik yüküne dönmektedir.6- Abdest ve gusl abdesti damarlardaki sertleşmeyi ve daralmayı önler, lenf sistemini harekete geçirip bağışıklığı güçlendirir.7- Su bulunmadığı zaman toprakla yapılan teyemmüm de vücuttaki statik eletriği azaltmaktadır.
NAMAZIN SAĞLIĞA FAYDALARIMüslüman, beş vakit namazı, Allah Teala emrettiği için kılar. Cenabı Hakkın her emrinde bir çok hikmetler vardır. Namaz kılarken yapılması emredilen her hareketin, hem bedene hem de ruha sağladığı faydalar vardır. Namazın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:• Namazda yapılan hareketler hafif olduğundan kalbi yormaz. Ve Günün değişik saatlerinde kılındığı için insanı devamlı zinde ve dinç tutar.• Namaz sebebiyle başını günde ****en defa yer koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak kan fazla ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri yeterince beslendiğinden, Namaz kılanlarda hafıza ve şahsiyet bozukluklarına daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bu gün tıpta "demans senil" bunama hastalığına uğramazlar.• Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip doğrulmaktan dolayı, daha kuvvetli kan deveranına malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvını devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü "Katarakt" veya "Karasu" hastalığından korur.• Namaz kılmaktaki izometrik hareketler, midedeki gıdaların karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, börekte taş oluşumunun önlenmesinde ve mesanenin boşalmasına da yardımcı olur.• Beş vakitte kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.• Vücut sağlığı için temizlik muhakkak lazımdır. Abdest ve gusül, hem maddi hem de manevi bir temizliktir. İşte namaz temizliğin ta kendisidir. Zira hem bedeni hem de ruhi temizlik olmada namaz olmaz. Abdest ve gusül, bedeni temizliği sağlar. Namaz ibadeti insanı ruhen ve bedenen temizlemiş dinlendirmiş olur.• Koruyucu hekimlikte belirli zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir.• Uykuyu tanzim eden en önemli unsur namazdır. Hata vücutta biriken statik elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapmış olur yani statik elektrik boşalır. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur...

3
Engelli Haber / Engellilere ücretsiz okul öncesi eğitim
« : Ağustos 20, 2009, 01:37:39 ÖÖ »
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimlerini yaygınlaştırma ve ücretsiz olarak sağlama projesi üzerinde çalışıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlık, okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitiminin yaygınlaştırılması için bir proje hazırlıyor.
Çalışma, 573 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7'nci maddesindeki ''Tanısı konulmuş özel eğitim gerektiren çocuklar için okul öncesi eğitim zorunludur'' hükmünden hareketle, devlet okullarında bu eğitimin ücretli olması, eğitim yöneticilerinin ve eğiticilerin kaynaştırma uygulamaları hususunda yeterli bilgilerinin olmaması neticesinde kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının etkililiğinin azalması gerekçesiyle yürütülüyor.
Proje, okul öncesi eğitimin gelecek yıldan itibaren zorunlu olacağı Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun olmak üzere toplam 32 ili kapsıyor.

-PROJE, EYLÜLDE UYGULAMAYA KONULACAK-
Okul öncesi dönemde özel eğitim değerlendirme kurulunca kaynaştırma yoluyla eğitime uygun bulunan çocukların kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerinin ücretsiz olarak sağlanması planlanıyor. Bunun dışında görev alan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin artırılması ve kaynaştırma yoluyla okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması da öngörülüyor.
Projeyle, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitme oranının artırılması, eğitim verecek eğiticilerin kurslar ve seminerler yoluyla nitelikli eğitim vermelerinin sağlanması planlanıyor.
Ayrıca, veliler için düzenlenecek seminerlerle toplumda bilinçlendirme ve farkındalık düzeyinin artırılması da hedefleniyor.
Projenin uygulanması ile birlikte özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, gelişim alanları ile ilgili pek çok beceriyi yaşıtları ile katılacakları oyun ve diğer etkinlikler içinde gözleyerek öğrenme, onları taklit ederek geliştirme fırsatı elde edecek. Herhangi bir yetersizliği olmayan diğer çocuklar ise engeli olan bireylere karşı olumlu tutum ve tavır geliştirme imkanı bulacak.
Okul öncesi eğitim kurumlarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden bireylerin bulunduğu sınıflarda sınıf mevcutları; özel eğitime ihtiyacı olan iki bireyin bulunduğu sınıflarda 10, bir bireyin bulunduğu sınıflarda 20 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenecek.
Eğitimlerin sürdürüleceği okullarda valiliklerin koordinesinde eğitim ortamlarında bu öğrencilerin ihtiyacı dikkate alınarak tuvalet, rampa, destek eğitim odası gibi fiziki düzenlemeler yapılacak.
İllerde yapılacak faaliyetler ile çocukların velileri tarafından okula ödenmesi gereken aylık ücretin İl Özel İdaresi bütçesinden veya ''Eğitime Yüzde 100 Destek'' kampanyası dahilinde karşılanması planlanıyor.
Projenin Eylül 2009 tarihinde uygulamaya konulması, süresinin 1 yıl olması ve gerekli görülmesi halinde ise sürenin uzatılması öngörülüyor.

4
DİNİ HİKAYELER VE YAZILAR / Kördüğüm
« : Ağustos 06, 2009, 06:39:52 ÖS »
Hz.Aişe peygamber efendimizle yeni evlenmişti.Eşinin kendisini sevip sevmediğini merak etmekteydi ya da kendisini ne kadar ve nasıl sevdiğini...Hz.Aişebu düşüncesini Peygamber efendimizle konuşmadan edemedi.

''Ey Allah ın Rasulü,beni seviyor musun ?''

''Evet ya Aişe,tabi seviyorum!''

Hz.Aişe dahasınıda merak ediyordu,acaba nasıl seviyodu?Hemen sordu :

''Beni nasıl seviyorsun?''

Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı eşine:

''KÖrdüğüm gibi''

Bu cevap Hz.Aişe yi çok sevindirdi.çünkü kördüğüm açılamazdı.Açılamayan,bitmeyen sırlı bir sevgi demekti.Alacağı cevap omu çok mutlu ettiği için,Hz.Aişe sık sık sorardı.

''Ey Allah ın Rasulü,kördüğüm ne alemde?''

Peygamberimiz Hz.Aişeyi memnun eden cevabı verirdi he defasında:

''İlk günkü gibi...''
5
Kişisel Gelişim / Kırık Kanepe
« : Ağustos 05, 2009, 01:03:39 ÖÖ »
Mut'un bir dağ köyünde dostlarla birlikte gezerken yaşlı bir karı kocayı gördüm.. Baktım bir kanepenin üzerinde oturuyorlar... İyice yaklaştığımda tezekten yapılmış evlerinin bahçesinde oturdukları kanepenin bir tarafının tamamen kırık olduğunu, kanepenin sağlam tarafına sıkışarak oturduklarını ve sohbet ettiklerini anladım.. Yüzlerinde bir tebessüm vardı..

Kenapenin bir tarafı tamamen kırılmıştı... Evin halinden ve karı kocanın kılık kıyafetinden maddi durumlarının hiç iyi olmadığı ve yeni bir kanepe alacak güçlerinin olmadığı hemen anlaşılıyordu...
Selamlaştıktan sonra, "Kanepe kırılmış" dedim... Yaşlı adam büyük bir bilgelikle cevap verdi, " Biz de sağlam tarafına oturuyoruz... Yetiyor bize.."

Kadın da tamamladı, " He ya yetiyor bize bak ne güzel oturuyoruz"

Sevdiğimin elini daha sıkı sıkı tuttum...

Öyle ya," Aşk bu kanepe neden kırık, neden yeni bir kanepe almıyoruz" diye dırdır etmek, şikayet etmek yerine, "Kanepenin sağlam tarafını paylaşmak" değil midir?
6
Yeni Üyeler Buraya / Süper Manyak
« : Temmuz 06, 2009, 08:25:48 ÖÖ »
Selammun Aleyküm forum sakinleri

Bi sorunu dile getirmek istiyorum msn mi gizleyemiyorum

Sayfa: [1]