Gönderen Konu: AYRIK OTU ve Faydaları  (Okunma sayısı 11194 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AnGeL54

  • Ziyaretçi
AYRIK OTU ve Faydaları
« : Haziran 20, 2009, 02:24:45 ÖS »Diğer İsimleri : Ayrıkkökü, Chiendent, Triticum repens, Agropyron repens

 

Botanik Bilgi : Buğdaygillerden yabani bir bitkidir. Sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır, ilkbahar ve Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.Köklerinde yüksek miktarlarda potar ve şeker vardır.Mekkeayrığı (İdrisotu, Andropogon) denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. Domuzayrığı (Cynodon dactylon) ise, zararlıdır.

 

Bilinen Bileşimi : Müsilaj, saponin, şeker, triticin, glikovalin, leviloz, potasyum, demir, silisyum, potar, inozit, inulin, tritisin, manit, provitamin A, vitamin C.
 

Özellilleri : Diüretik / idrar söktürücü, depüratif / kanı temizleyici, sedatif / gevşetici, ekspektonan / balgam söktürücü, antifebril / ateş düşürücü, antihelmintik / bağırsak kurtlarını düşürücü, koleretik / safra akımını sağlayıcı.

 

Faydaları

İltihaplı hastalıklarda rahatlatıcı ve ferahlatıcı olarak kullanılır.

Bu bitkinin idrar söktürücü özelliği yaygındır.

20 gr. Ayrık Kökü bir litre suda haşlanarak çay gibi içilir.Kaynarken içine limon atılırsa daha güzel bir tat verir. Böbrek ve sidik torbasında meydana gelen taş ve iltihapları giderir. Kan tükürmeyi önler.

Albümin’i atar. Nefrit ve Nikris’te de faydalıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu : 2 çorba kaşığı kıyılmış bitki 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa birer çay bardağı yemeklerden evvel içilir.