Gönderen Konu: ENGELLİYİM DİYEREK HAYATA KÜSMEDİ, 2 YILDA 2 AVRUPA, 2 DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUKAZANDı  (Okunma sayısı 2035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı morfeine

  • Taylan KAVAKLI
  • Admin
  • *
  • İleti: 666
  • Rep Gücü : 256
  • Cinsiyet: Bay
  • Seni Çok Ama Çok Seviyorum Aşkım Benim [İREM]
    • Profili Görüntüle

GAZİANTEP (CİHAN) - Hayata küsmeyen bedensel engelli Mustafa Dinleyici (27), engelliyim diyerek ümitsizliğe kapılmadı ve 2 yılda 2 Avrupa, 2 dünya şampiyonluğu elde etti.
 Bedensel engelli Mustafa Dinleyici (27), hayata küsmedi aksine sım sıkı sarıldı. 2001 yılında zayıflamak için gittiği spor salonunda bilek güreşine merak salan Dinleyici, 2 yıl içinde Eskişehir'de düzenlenen Türkiye Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası'nda birincilik elde etti. Ardından milli takımlara seçildi, önce Avrupa sonra dünya bilek güreşi şampiyonalarında Türkiye'nin yüzünü güldürdü. Dinleyici, elde ettiği başarılarla bir de rekora imza attı. Daha önce bilek güreşinde üst üste 2 Avrupa 1 Dünya şampiyonluğu bulunan Rus sporcunun rekorunu kırarak, 2 yılda 2 dünya, 2 Avrupa şampiyonluğu kazandı. Dinleyici'nin hedefi bu başarıyı devam ettirmek.


   
 Normal zamanlarında ağabeyi ile birlikte ticaret yapan Dinleyici, diğer zamanlarını sporla geçiriyor. Dinleyici, 2001 yılında zayıflamak için gittiği spor salonunda bilek güreşi yapıldığını görür. Çocukluğundan beri içinde bilek güreşine heves olan genç güreşçi, "Kaba kuvvet vardı, teknik bilmediğim için benim yarı gücümdekilere mağlup oluyordum. Bu yenilgiler bende hırs yaptı, içimde çok büyüttüm. Çocukluğumdan beri bilek güreşine bir sempati vardı. Zayıflamak için gittiğim spor salonunda bilek güreşine başladım, kendimi yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettim. Gün geçtikçe güreşte yeni teknikler öğrenmeye başladım. Kendimi geliştirdikçe bileğim güçlendi, yenildiğim kişileri yenmeye başladım" dedi.
  2 sene içinde milli takıma seçilen Dinleyici, Eskişehir'de düzenlenen şampiyonada Türkiye ikincisi olduğunu söyledi. Bu başarının ardından milli takımlara çağırılan genç güreşçi, Kanada'da çıktığı ilk turnuvada dünya ikincisi olduğunu belirtti. Bilek güreşi için senede 2 kez turnuva düzenlendiğini aktaran Dinleyici, "Biri dünya biri Avrupa olmak üzere iki şampiyona düzenlenir. 2004 yılında Polonya'da Avrupa ikincisi oldum. Bu turnuvadan sonra azmim biraz daha arttı. Başarılar beni kamçılamaya başladı. Çalıştım, özgüvenim arttı, ilk Avrupa şampiyonluğumu Bulgaristan'da kazandım. 2005 yılında ilk kez Avrupa şampiyonluğu ile birinciliği göğüsledim" şeklinde başarı hikayesini anlattı.
 2006 yılında İsveç'te düzenlenen Avrupa Şampiyonluğu'nda yine birinciliği kimseye kaptırmayan Dinleyici, aynı sene içinde düzenlenen dünya şampiyonluğunda yine birinci olduğun ifade etti. Bir yılda hem Avrupa hem dünya şampiyonluğunu kazanan Dinleyici, bundan bir ay önce Bulgaristan'da düzenlenen turnuvada, yine dünya şampiyonu olduğunu dile getirdi. Ülkesinin adını başarıları ile duyurduğu için mutlu olan Dinleyici, "Kısa sürede bu kadar başarıyı hiç kimse tahmin edemezdi, Allah'ın iş diyelim. Bilek güreşinin duayenleri, başarılarımın devam için büyük destek veriyor" ifadelerini kullandı.
 Kendisini hiç bir zaman bir engelli gibi görmediğinin altını çizen Dinleyici, şuan da sağlam olup ta kendisinin yerinde olmak isteyen bir çok insanın olduğunu kaydetti. Kendisini bileğinin gücü ve imkanları ile hareket ettiğini aktaran Dinleyici, bu alanda başarılı olduğuna inandığını dile getirdi. Engellilere seslenen Dinleyici, "Vücudunuzdaki engeli sorun etmeyin. Allah'tan geldiğine inanın. Engelli olmayı büyütmeyin, bu bir suç değil. Türkiye'de engelliler için yapılacak bir çok spor dalı var. Eve kapanmanın bir anlamı yok" diyerek çağrıda bulundu.
  2008'in ocak ayında Norveç'te yapılacak Avrupa şampiyonluğu için gün sayan Dinleyici, "Hazırlıkları tam olarak yapamadım. Tedavi görüyordum, kısa bir dinlenme sürem var. Ama çalışmalara en kısa zamanda başlayacağım" dedi.
 Mustafa Dinleyici'nin antrenörü Yakup Cin ise öğrencisi hakkında şunları söyledi: "Mustafa, geldiği günlerde sadece kaba kuvvete sahipti. Kısa sürede kendini yetiştirdi, biz sadece külleri üfleyip ateşlenmesini sağladık. İyi bir çalışmayla, düzenli beslenme ve dinlenmeyle önce Türkiye, sonra Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde etti. Mustafa, İstiklal Marşı'nı okutmakla büyük şerefe nail oldu. Engelli insanların bir köşeye çekilip kendilerine acındırmaması gerekiyor. Her engelli için yapılacak bir spor dalı var. Basketboldan tutun, futbola kadar engellilerin yapacağı spor dalı mevcut. Yeter ki, özgüven kazanılsın. Engelli bir arkadaş hiç bir zaman kendini insanlardan soyutlamamalı."<<<<<< reklama gerenk yok şeklim ortada :D