Gönderen Konu: HÜNERLİ PATİLER, GÖRME ENGELLİLER İÇİN KLAVUZ OLACAK  (Okunma sayısı 2991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı morfeine

  • Taylan KAVAKLI
  • Admin
  • *
  • İleti: 666
  • Rep Gücü : 256
  • Cinsiyet: Bay
  • Seni Çok Ama Çok Seviyorum Aşkım Benim [İREM]
    • Profili Görüntüle

ESKİŞEHİR (CİHAN) - Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, görme engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için 'Hünerli Patiler Projesi'ni hayata geçiriyor. Belediye, görme özürlülerin bağımsız bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 'görme engelli klavuz köpekler' yetiştirecek. Sonra bu hünerli köpekler, talepleri doğrultusunda görme engellilere klavuz olması için tahsis edilecek. Hünerli Patiler Projesi eğitimlerine doktorlar, veteriner hekimler, görme engelli rehber köpek eğitmenleri, arama kurtarma köpeği eğiticilerinin yanı sıra Kızılay, GÖRSEM ve Hayvanları Koruma Derneği gibi kuruluşlar da katılacak. 4 aylık bir eğitim süresince sokak köpeklerine kimlik kazandırılarak özellikle görme engellilere rehber olmaları gibi toplum yaşantısını kolaylaştıracak görevler yüklenecek. Ayrıca, proje kapsamında sokak köpeklerinin toplum hayatına olumlu olabilecek etkisi, kuduz vakalarının riskliliği, bu konuda görme engellilere yönelik olarak Avrupa'da gerçekleştirilen örnek çalışmalar ve köpeklerin depremlerdeki yararları konularında da bilgilendirme çalışmaları yapılacak.
 Tepebaşı Belediyesi Veteriner Hekimi ve Proje Koordinatörü Cafer Yıldırım, projeyle hem toplum sağlığını artırmayı hem de sokak köpeklerinin rehabilitasyonunu amaçladıklarını belirterek, uygun köpek ırklarına eğitim verilerek görme engelliler için kılavuz köpekler oluşturulacağını söyledi.
 Projenin 4 ayda tamamlanmasını planladıklarını ve bu süreçte sokak köpeklerine kimlik kazandırılarak toplum yaşantısını kolaylaştıracak görevler yükleneceğini belirten Yıldırım, "Sonrasında bu köpekler, görme engelliler için klavuz olarak kullanılacak ve riskli deprem bölgesi olan Eskişehir'de sivil savunma köpekleri olarak da görevlendirilecekler. Bununla beraber proje sonunda tüm şehri kapsayan bir köpek yarışma organizasyonu ile sokak köpeklerine kazandırılan yetenekler sergilenecek" dedi.

alıntıdır...


<<<<<< reklama gerenk yok şeklim ortada :D