Gönderen Konu: Diri bir vücut için…  (Okunma sayısı 1367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Diri bir vücut için…
« : Şubat 02, 2008, 11:10:15 ÖS »

Yüzmenin, diri bir vücuda sahip olmak isteyen bayanlar için çok yararlı olduğunu biliyor muydunuz?
Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, sağlıklı yaşam için tüm sporların yararlı olduğunu, sporun düzenli şekilde yapılmasının ise kişiye bir kat daha yarar sağladığını ifade etti.
Form tutmak ve estetik bir vücuda sahip olmak isteyenler için yüzmenin ayrı bir önem taşıdığını dile getiren Kaya, yüzme sırasında nefesin bir süre tutulması zorunluluğunun kişinin nefesini açtığını, bu durumun ise vücudun tüm organlarının aktif hale geçmesini sağladığını belirtti.
Yüzmenin aynı zamanda vücuda bir orantı, simetri kazındırdığını, bunun da estetik açıdan büyük önem taşıdığını ifade eden Kaya, ”Örneğin tenis insana vücut simetrisi kazandırmaz. Yüzmeye göre daha fazla medyada yer almasını sebebi, görsel açıdan tenisin varyasyon zenginliğine sahip olmasıdır” dedi.
Yüzmenin sağlı sollu simetrik olarak yapılması gereken hareketlerden oluştuğu için vücut gelişimi açısından önemli olduğuna değinen Kaya, “Buna akciğer kapasitesinin gelişmesi de eklendiği zaman, form tutmak isteyen bayanlar için yüzme oldukça tercih edilir bir branştır” diye konuştu.
Yağ dokusunu enerjiye çeviriyor
Kaya, yüzme sporunun vücudun hem yağ dokusunu yakıp enerjiye çevirdiğini, hem de kişiyi estetik yapıya sahip hale getirdiğini vurguladı.
Sporcu olmayan, sıradan bir günlük yaşama sahip kişi için günde 1.5-2 saat olmak üzere haftada 2-3 kez yapılacak antrenmanların yeterli geleceğini anlatan Kaya, ancak uzman gözetiminde yüzülmesi durumunda, gelişmenin daha erken ortaya çıkacağını söyledi.
Kaya, yüzmenin estetik açıdan özellikle bayanlar için önemli kazanımları da beraberinde getireceğini belirterek, ”Yüzme göğüslerin dikleşmesini ve diriliğini sağlar. Omzu yüzme sırasında yukarı kadar kaldırıyorsunuz, böylece göğüs dokuları da gelişmiş oluyor. Özellikle sarkık göğüslü bayanların, göğüslerini dik hale getirmeleri için yüzmenin önemi büyük” dedi.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..