Gönderen Konu: Gazanfer Bilge (Gazanfer Bilge Kimdir ? - Gazanfer Bilge Hakkında) Hayatı Biyoğr  (Okunma sayısı 6985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mCEmRaH

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 226
  • Rep Gücü : 226
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle

Gazanfer Bilge (Gazanfer Bilge Kimdir ? - Gazanfer Bilge Hakkında) Hayatı Biyoğrafis


1923 Yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. 17 yaşında güreşe başladı.

1953’ de güreşi bıraktı. Ticaret'le uğraşan Bilge Karamürsel'e büyük bir spor okulu açtı.

Eşi Yıldız Hanım'la evli olan Gazanfer Bilge 1 çocuk babasıydı.1942'de kasımpaşa kulübüne girdi, 1946'da milli oldu,1946 yılı Stockholm İSVEÇ de Serbest stil 62 Kg da Avrupa da 1. oldu ve 1948 yılı Londra Olimpiyatlarında Serbest stil 62 Kg da 1. hastalığı nedeniyle 1949'da ara verdiği güreşe 1952'de yeniden başlayarak gene milli takıma girdi, aynı yıl güreşi bıraktı. kırkpınar ağalığı da yaptı.Güreş ve otobüs firmasıyla isim yapmış. her ikisindede çok hızlı davranmış ve zirveye çıkmış olan adam. güreşçilik yıllarında en iyi güreşçilerden biri olarak anılmış, otobüs camiasında ise hırsı ve inatçılığı ile tanınmıştır. şimdi ise çok tatlı, tonton bir dede olmuş, bütün imkanlarını eğitime ve çocuk güreşçilere harcıyor. bence türkiye'nin gurur kaynaklarından birisidir.

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi'nde karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Bilge, 85 yaşında hayatını kaybetti (20 Nisan 2008). Gazanfer Bilge'nin cenazesinin Kocaeli'nin Karamürsel İlçesine bağlı Dereköy Beldesi'nde defnedildi.