Gönderen Konu: Mustafa Kemal Üniversitesi  (Okunma sayısı 11147 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Mustafa Kemal Üniversitesi
« : Mart 14, 2008, 05:50:34 ÖS »

Tarihçe

Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay ilinde 1992 yılında kurulmuştur. Antakya Merkez Kampüsü ile ilçelerdeki yüksek okul ve meslek yüksek okullarından oluşan üniversitenin bünyesinde 9 fakülte, 4 yüksek okul, 7 meslek yüksek okulu, 3 enstitü, 6 araştırma merkezi bulunmakta ve ayrıca 12000 lisans-ön lisans, 350 yüksek lisans öğrencisi ile eğitim- öğretime devam etmektedir. Mustafa Kemal Üniversitesi ile ABD'de Texas Pan-American University, Delaware Technical Community Collage ve Almanya'da bulunan Aalen Fachhochschule Teknik Yüksek Okulu arasında işbirliği protokolü mevcut olup, bu üniversitelerle ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Yurt ve Barınma

Üniversiteye bağlı faaliyet gösteren öğrenci yurdu bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerin barınma hizmetleri Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar ve Özel yurtlar tarafından karşılanmaktadır. Antakya'da bulunan Fakülte ve Yüksekokullarımızda öğrenim gören öğrenciler için Sabancı kız yurdu 544, merkezdeki B Blok kız yurdu 280, borsa erkek yurdu 240, Prefabrik A-B Blok 504 kapasitelidir. İskenderun'da bulunan Fakülte ve Yüksekokullarda öğrenim gören öğrenciler için 400 kapasiteli erkek, 186 kapasiteli kız yurdu bulunmaktadır. İskenderun'da ise mevcut kapasiteli Yükseköğrenim Öğrenci yurtlarında barınma sorunu bulunmamaktadır.

Kütüphane

Üniversite Kütüphanesi hafta içi 8.00-22.30, Cumartesi günü 8.00-13.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kütüphaneye gelen süreli yayın sayısı 266'dır. Bu süreli yayınların 31 tanesi yabancı süreli yayınlardır. Kütüphanede 15.057 kitap bulunmaktadır. Merkez kütüphanesinde otomasyona geçme çalışmaları başlamıştır. CD-Rom sürücüsü bilgisayara bağlanarak tarama yapılmaktadır. Ayrıca Internet bağlantısı kurulmuştur. Her fakülte ve yüksekokulun kendi bünyesinde birer kütüphanesi de bulunmaktadır.

Teknoloji

Günümüzde bilgi ve haberleşme teknolojilerindeki hızlı gelişmeye paralel olarak Üniversitemizin bilişim sistemlerini desteklemek, hizmetleri organize etmek ama- cıyla Bilgisayar Bilimleri Araştırma Merkezi kurulmuş, kampuslerin yerel ağ yapılarının kurulmasına çalışılmış ve 1998 yılından bu yana yürütülen çalışmalar sonucunda Üniversitenin bütün birimlerinin internet erişimi sağlanmıştır. Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezinde 35 ve 25 bilgisayar- dan oluşan 2 bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. Bu laboratuvarlarda Tayfur Sökmen Kampusünde bulunan fakültelerin çoğunluğu ile bazı Yüksekokullar bilgisayar derslerini bu laboratuvarlarda yürütmektedir.

Beslenme

Üniversitede öğrencilerin tümüne öğle yemeği, II. Öğretim öğrencilerine de Akşam yemeği verilmektedir. İsteyen öğrenciler her iki yemekten de yararlanabilmektedir. Verilen yemek hem kaliteli hem de ucuzdur. Öğrenci yurtların da ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkmaktadır. İhtiyacı olan öğrencilere Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından öğle yemeği yardımı yapılmaktadır.

Sağlık

Üniversite Sağlık Karnesine Sahip Olan öğrencilerin, üniversite personelinin ve aile fertlerinin tüm sağlık ihtiyaçları ve tedavi giderleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesince karşılanmaktadır. Üniversite merkezi ile İskenderun ve Tayfur Sökmen kampüslerinde hizmet veren 3 Mediko Ünitesi faaliyet halindedir. Taşra birimlerinde öğrenim gören öğrenciler ile görevli personel ve aile fertlerinin sağlık ihtiyaçları ise yörede bulunan Sağlık Ocakları ve Devlet Hastanelerince karşılanmaktadır. Üniversitenin Merkez Kampüsünde; 1 hekim, 3 hemşire, 1 Diş hekimi ve 1 Sosyal Pedegog Tayfur Sökmen Kampüsünde 1 hekim, 1 Hemşire ve 1 Biyolog İskenderun'da 1 hekim ve 1 hemşire bulunmaktadır.

Kampus Hayatı

Üniversitede öğrencilerin birbirlerini tanımaları ve kaynaşmaları için çay toplantıları düzenlemekte, bu tür toplantıların düzenli olarak yapılmasına çalışılmakta, öğretim yılı sonlarında gençlik şölenleri düzenlenmektedir. Önemli günlerde de panel ve konferanslar düzenlenmektedir. Mustafa Kemal Üniversitesi spor tesislerinde jimnastik salonu, kapalı spor salonu, açık basketbol sahaları ve aletli jimnastik salonu bulunmaktadır. Bu tesislerde öğrenciler basketbol, voleybol, hentbol masa tenisi, badmington, aerobik-step jimnastik çalışmaları yapabilmektedir.

Ulaşım

Adana - İskenderun arasında ulaşım yaklaşık 120 km lik otoyol üzerinden sağlanmaktadır. İskenderun-Antakya arası 60 km dir. Tayfur Sökmen Kampüsü İskenderun Antakya Karayolu üzerinde kurulmuştur. Tayfur Sökmen Kampüsüne ulaşım yaklaşık 2 dk da bir kalkan minibüslerce sağlanmaktadır. Herhangi bir ulaşım problemi yoktur. Tayfur Sökmen Kampüsünün Şehir Merkezine uzaklığı yaklaşık 15 km dir.

Burslar

Gelir düzeyi düşük olan ve başarı gösteren öğrencilere üniversitenin çeşitli burs kaynaklarından burs olanakları sağlamaktadır. Burs alabilmek için ilk sene sadece gelir düzeyi düşük olma şartı aranmaktadır. Üst sınıflarda ise gelir düzeyi düşük, başarılı ve normal eğitim süresi içende okuyor olmak, disiplin cezası almamış olmak şartları aranmaktadır. Bu konudaki müracaatlar öğrencilerin kendi sınıf danışmanlarına veya bölüm başkanlıklarına yapılmaktadır.

Kulüpler

Amatör Tiyatro Topluluğu
Antakya Doğa Araştırma Topluluğu (ADAT)
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Bilimsel Düşünce ve Araştırma Topluluğu
Doğa Sporları Topluluğu
Doğal Hayatı Koruma-Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Topluluğu
Edebiyat ve Müzik Topluluğu
Fotoğraf Topluluğu
Halk Bilimleri Topluluğu
İnşaat Bilimi ve Teknolojisi Araştırma ve Geliştirme Topluluğu
İzcilik
Kültür Sanat Araştırma Topluluğu
Tema Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


FenEdebiyat Fakültesi
Arkeoloji (SÖZ)
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
Kimya (SAY)
Tarih (SÖZ)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Işletme (EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
Kamu Yönetimi (EA)
Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)


MühendislikMimarlik Fakültesi
ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)


Su Ürünleri Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Ziraat Fakültesi
Gida Mühendisliği (SAY)
Peyzaj Mimarliği (SAY)
Ziraat Mühendisliği (SAY)


Hatay Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)


Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik YO
Turizm ve Otel Işletmeciliği (EA)
Turizm ve Otel Işletmeciliği (Ikinci Öğretim) (EA)Çevrimdışı espri

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
  • Rep Gücü : 0
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mustafa Kemal Üniversitesi
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2010, 01:47:26 ÖÖ »
Mustaf Kemal Üniversitesi Yurtlar ortam barınma otomasyon programı ve daha fazla bilgi için :
http://mkuhatay.blogspot.com/
Tüm MKÜ burada!