Gönderen Konu: 3G nin psikolojik etkileri neler olacak?  (Okunma sayısı 2207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı merve35

  • _Nöbetçi Mod_7/24
  • Süper Mod
  • *
  • İleti: 3552
  • Rep Gücü : 498
  • Cinsiyet: Bayan
    • Profili Görüntüle
3G nin psikolojik etkileri neler olacak?
« : Temmuz 31, 2009, 10:17:18 ÖS »

3G Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Yaşam tarzımız, alışkanlıklarımız teknolojik gelişmelerle birlikte değişiyor. Kimimiz bu değişikliklere uyum sağlarken kimimiz ise bu teknolojinin gerisinde kalabiliyoruz. Artık bir insanın cep telefonunun olmaması, e-mail kullanmaması garip karşılanıyor. Bilgisayar, internet ve cep telefonunun hayatımıza girmesiyle sabit telefonların kullanımı azaldı. Bu yeniliklerle birlikte, mektup yazmak çağ dışı kaldı ve posta hizmetleri kurye işlerine bakıyor.

Bütün bu değişmeler, gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken toplumsal hayatımız da olumsuz etkilemektedir. Bu günlerde her yerde 3G Teknolojisin reklamlarını görüyoruz. Kimimiz bunun ne olduğunu bilmiyor, kimimiz ise teknolojinin avantajlarından yararlanmak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Kimse bu teknolojisin hayatımız nasıl etkileyeceğini düşünmüyor. Her yeni teknolojinin avantajları yanında olumsuz yanları da var. Reklamlar kuşkusuz kendi çıkarları için dikkatimizi o teknolojinin sadece olumlu yanlarına çekiyor. Oysa bu teknolojinin getireceği olumsuzluklara karşı da toplum bilinçlendirilmelidir. Bu nedenle herkes bu teknolojinsin olumlu yönlerinin üzerinde dururken ben dikkatinizi bu teknolojinin olumsuz etkileri üzerine çekmek istiyorum.

3G Teknolojisi hayatımızı şu şekilde etkileyecek;
3G teknolojisi yaşam tarzımızı, düşünme seçkilimizi, en önemlisi hayattan aldığımız tatları değiştirecek, yeni alışkanlıklar ve bağımlılıklar yaratacak!

Cep telefonu bağımlısı olacağız!
3g teknolojisinin gelişiyle telefon artık telefon olmayacak. Önceden evde veya ofiste internet erişimiz vardı ve fırsat buldukça interneti kullanıyorduk. Şimdi ise internet her yere bizimle gelecek. Bunu bir hayal edin� Bu kolaylık yeni alışkanlıkları ve bağımlılıkları da birlikte getirecek. 3g teknolojisiyle, cep telefonumuz olmadan yaşayamayacağız.
3G uyumlu telefonumuz bizi yönetecek ve zihinsel tembellik yaratacak!
Bizim için her şeyi telefonumuzun yapmasını bekleyeceğiz ve her şeyi ona kaydedeceğiz: günlük ve aylık programımızı, bütün önemli toplantıları. Bizi o yönetecek. Artık cep telefonumuzu kaybettiğimizde daha fazla üzüleceğiz çünkü tüm veriler, bilgiler onla birlikte kaybolacak ve tüm işlerimiz kilitlenecek.

3G teknolojisi zihinsel tembellik yaratacak!
Her şeyi, bizim için telefonumuzun hatırlamasını ve araştırmasını beklememiz ve bir şeyleri aklımızda tutmak için hiçbir çaba harcamak zihinsel tembelliğe sebep olacak. En basiti bulmaca çözmek yerine telefonda interaktif oyunlar oynamayı tercih edeceğiz.
 
Önceden insanlar telefon numaralarını aklına kaydederdi. Hafızalarını geliştirirlerdi. Şimdi her şey kaydet, sil, ekle, yapıştır oldu. Önceden insanlar kendilerini programlayabiliyorlardı ve telefonlarını kurmadan uyanabiliyorlardı. Şimdi ise makineler bizi programlıyor. Bütün yeteneğimizi onlara devrettik. Onlar bizim yerimize çalışıyorlar ama durduğunda elimiz ayağımıza karışıyor. Acil bir durumda sevdiklerimizin telefonu bile hatırlayamıyoruz.

Hayattan aldığımız tatlar değişecek!
İnterneti bu hızda ve her yerde kullanabilme özgürlüğü sosyal hayatımızdan aldığımız tatları da değiştirecek. Bir yere arkadaşlarla gitmekten eğlenen insanlar, 3g teknolojisiyle birlikte evden çıkmak istemeyecek, sanal eğlenceleri tercih edilecek; video konuşması, enteraktif oyunlar, surf yapma, vb.

İletişim becerilerimiz gerileyecek!
Gerçek hayat yerine sanal hayatı tercih etmek sosyal iletişim becerilerimizi geriletecek. Evde eşimizi, çocuğumuzu bırakıp internette zaman geçirecek, arkadaşlarımızla gerçek hayatta buluşmak yerine sanal ortamda chat yapacağız ve bir süre sonra gerçek hayatta iki çift söz edecek öz güvenimiz ve iletişim becerimiz kalmayacak.

Kültürel değerlerimiz yok olacak!
İnternetle dünyaya erişeceğiz ve bakış açımız değişecek. Özellikle yeni nesil çocuklara bizim gelenek ve göreneklerimiz, kültürümüze özel şeyler komik ve anlamsız gelecek. Belki iki nesil sonra kültür diye bir şey kalmayacak. Büyüklere saygı, sevgi, ahlak değerleri hepsi değişecek. Kültürümüzün değerleri yok olacak.

Selamlaşmayan robotlar olacağız!
3g teknolojisi komşuluk, arkadaşlık ilişkilerimize zarar verecek ve bireysel yaşam tarzı yaratacak. Artık tren de, otobüste, vapurda, elimizde cep telefonda bir şeylere bakarak, gerçek dünyadan kopmuş bir robot gibi yürüyor olacağız. Yanımızdan geçen arkadaşımızı bile fark edemeyeceğiz. Çevremizdekilerden sıcak bir gülümsemeyi, �Merhaba�yı, �Günaydın�ı esirgeyeceğiz.

Türkçemiz bozulacak!
Özelikle chat yaparken kullanılan yarı İngilizce, yarı Türkçe kelimeler, kısaltmalar Türkçemizi bozacak. Kelimelerin doğru yazılışını unutacağız ve internet dilini benimseyeceğiz.

Teknolojiden anlamayanlar kendini yetersiz hissedecek!
Bu teknolojiyle her şey internet olacak ve teknolojiyi kullanmayı bilmeyenler kendini kötü hissedecekler. Örneğin ATM den maaşını alamayan değerli büyüklerimizin haline hep üzülürüm. Değerli dedemiz parasını ATM� den parasını çekebilmek için birisin ona yarım etmesini beklemek zorundadır. Yardım istediği kişi tüm parasını alıp gidebilir de. Bu dedelerimizin yaşadıkları tedirginliği ve endişesi görünce hep gözlerim dolar. Bu teknolojiyle bilgisayardan anlamayanların hali ne olacak kim bilir.

Bilişim suçları artacak!
Her şey interaktif ortamda olacağı için , �hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması, vb gibi bilişim suçları da artacak.

Cinsel istismar oranı da artacak!
Her yerde yanımızda fotograf çekmek için bir kamera ve bu resmi dünyaya yaymak için internet olacak. Şantaj, cinsel istismar oranı da bunla birlikte artacak. Özellikle çocuklar istismara açık olacak ve okullarda şiddet oranı artacak.

Sağlık problemleri artacak!
Spor yapmak hareket yerine oturduğumuz yerden internette surf veya chat yapacağız. Bu vücut yapımızda ve kemik yapımız bozulmalara neden olacak. Sürekli telefon veya bilgisayar ekranına bakmaktan gözlerimizde çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkacak.
Telefonumuzdan TV izlerken ya da chat yaparken sürekli hareketsiz abur cubur yeme ihtiyacı duyacağız ve bu obezite oranını artıracak. Telefonu cebimizden düşürmüyorken, şimdi de elimizden düşürmeyeceğiz. Belki günümüzün yarsı iş için veya eğlence için telefon elimizde geçecek. Kimlik gibi hep yanımızda taşıyacağız. Bu da daha yoğun X-ray ışınlarına maruz kalmamıza ve buna bağlı sağlık problemlerinin artmasına neden olacak.
 
Stres ve depresyon oranı artacak:
Bu tür cihazlar aynı zaman da stresi de artırıyor. Çünkü sürekli aynı tarz bir etkinlik yapmış oluyoruz. Spor yaparak, arkadaşlarımızla sohbet ederek stres atmak yerine daha fazla internette zaman geçirerek negatif elektrikle yükleneceğiz. Bütün bunlar depresyon oranını da artıracak.

Kısacası, 3G teknolojisiyle hayatımız tam anlamıyla değişecek. Artık 3G den önce ve sonrası diye cümlelerimize başlayacağız. Aslında buna 3g devrimi de diyebiliriz. Bu devrimin hayatımıza getirdiği kolaylıklar ve avantajlar yanında toplumsal hayatımızı, kişiliğimizi ve becerilerimizi de nasıl etkileyeceğinin bilincinde olmalıyız.


şu dönemde herkesin gündemde tuttuğu konu 3G bizim hayatımıza getirecekleri fakat bu açıklamalarla belkide 3g nin haytımızdan götüreceklerinin daha ön planda olduğunu ve daha ağır basmakta olduğunu görmekteyiz :.c :.8
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2009, 12:17:52 ÖÖ Gönderen: OLCAY »


Kahrolacaksın!
Ve bir gün gelip, beni anlayacaksın.
Oysa; vakit çoktan geçmiş olacak
Ama sen yine de sözlerime aldırma.
...Gözlerin zamansız ıslanmasın.
Çünkü, artık çocuk değilsin
Güneşin nereden doğduğunu bilirsin
Başka bir İstanbul olmadığını bilirsin
Ve seni nasıl sevdiğimi bilirsin
Ama gitmek istiyorsan, yine de sen bilirsin