Gönderen Konu: Tüketicilerin 3G teknolojisi tepkileri neler?  (Okunma sayısı 1429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı merve35

  • _Nöbetçi Mod_7/24
  • Süper Mod
  • *
  • İleti: 3552
  • Rep Gücü : 498
  • Cinsiyet: Bayan
    • Profili Görüntüle
Tüketicilerin 3G teknolojisi tepkileri neler?
« : Temmuz 31, 2009, 10:08:59 ÖS »

evre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, 3G teknolojisiyle birlikte tüketim çılgınlığına bir yenisinin daha eklendiğini ifade ederek, bu teknolojiden faydalanmak isteyenleri israfa yönelmemeleri konusunda uyardı.

Mersin'de bulunan ÇETKODER Genel Merkezi'nde '3G Teknolojisi' ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Mustafa Göktaş, söz konusu teknolojinin allandırılıp pullandırılarak millete sunulduğunu, bu teknolojinin ne olduğunu bilmeyen vatandaşın da elindeki telefonu değiştirip yenisini almak isteyeceğini, bu durumun da külfetten başka bir şey olmadığını savundu. Göktaş, "Türkiye'de her işimiz, her şeyimiz AB standartlarına uydu da bu mu kaldı? Çağdaş olmak, medeni olmak, uygar olmak, insanca uygarca yaşamak adına her işi çözdük de bu mu kaldı?" diye sordu.

Ortada trilyonlarla ifade edilebilecek çok büyük bir pasta olduğunun altını çizen Göktaş, bu pastadan tüketicilere pay düşmeyeceğini ileri sürerek, bu teknolojiyi kullanmak isteyenlerinse daha fazla görüşme ücreti veya kontör harcayacağını ve tüm bunlarla da kendi deyimiyle  tüketim çılgınlığına yeni bir uğraşının daha eklenmiş olacağını kaydetti. Göktaş, "Oysa ülkemiz küresel krizin etkisinde. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Bu israfa, bu gereksiz harcamaya katılmayın. Hatırlayın bir zamanlar çağrı cihazı vardı, toplum olarak çılgınca saldırdık. Elinoğlu Avrupa'da bu cihazları ineklerin
boynuna asıyordu. Buna inanın. Daha sonra bilgisayar teknolojisi dendi, orada kullanılmayan bilgisayarları bakir olan bizim pazara sürdüler, bir müddet de onların döküntülerini tükettik" dedi.

Son dönemlerde teknolojide hızlı bir gelişim süreci yaşandığına dikkat çeken Musatfa Göktaş, bu durumun her alanda kendisini
gösterdiğini, Avrupa'da bugün kullanılan teknoloji ürünlerininse Türkiye'de 10 yıllık bir zaman diliminin ardından kullanılmaya başlandığını, tüketicilerinse bu durumu sorgulamayıp kabullendiğini söyledi. Göktaş, cep telefonlarının her yıl değiştiğini ve her gün yeni bir telefon serisinin satışa sunulduğunu ifade ederek, 3G teknolojisinin hayata geçmesiyle birlikte vatandaşların elindeki cep telefonunu yenisiyle değiştirmemesi uyarısında bulundu. Cep telefonlarının aynı zamanda da bir milli servet olduğunu dile getiren Göktaş, "Paranızı resmen sokağa atıyorsunuz. Aynı zamanda gereksiz bir tüketimdir. 3G'li olacağım derken gereksiz israfa yönelip huzurunuzdan yaşamınızdan olmayın" diye konuştu.


Kahrolacaksın!
Ve bir gün gelip, beni anlayacaksın.
Oysa; vakit çoktan geçmiş olacak
Ama sen yine de sözlerime aldırma.
...Gözlerin zamansız ıslanmasın.
Çünkü, artık çocuk değilsin
Güneşin nereden doğduğunu bilirsin
Başka bir İstanbul olmadığını bilirsin
Ve seni nasıl sevdiğimi bilirsin
Ama gitmek istiyorsan, yine de sen bilirsin