Gönderen Konu: Doğumdan sonraki depresyona dikkat  (Okunma sayısı 1364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gamzeli

 • _Gamzeli_
 • Admin
 • *
 • İleti: 18871
 • Rep Gücü : 2045
 • Cinsiyet: Bayan
 • Bana Sen Lazımsınn...
  • Profili Görüntüle
  • Ahmet Maranki
Doğumdan sonraki depresyona dikkat
« : Mayıs 14, 2009, 02:08:55 ÖS »

Doğumdan sonraki depresyona dikkat 
Doruk Sağlık Grubu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, yeni annelerin doğumdan itibaren bedeni, ruhi ve sosyal değişiklikler yaşadıklarını, bunun da depresyona davetiye çıkardığını söyledi.Op. Dr. Gizem Yıldırım, doğumdan itibaren anne ile bebek arasında kurulan ilişkinin anlatılamayacak kadar özel olduğunu ve bebek sahibi olmanın gerek anne, gerekse babanın hayatında büyük değişiklikleri yol açtığını dile getirdi. Yeni bir bebek sahibi olan annenin hayatının genişlediğini, sorumluklarının arttığını, vücudunda ve ruhunda birçok değişikliklerin başladığını söyleyen Yıldırım, "Özellikle yeni anneler, doğumdan itibaren bedeni, ruhi ve toplumsal değişiklikler yaşarlar. Bu hem çok güzel hem de
zordur. Bu süre zarfında yeni annelerin bebeklerine nasıl özenle bakıyorlarsa kendilerine de çok iyi bakmaları gerekir. Her annenin doğum yaptıktan sonra kendi sağlığı açısından kontrol edilmesi gerekir. En az bebek kadar onu dünyaya getiren annenin sağlığı da önemlidir" şeklinde konuştu.

"HER İŞİN ÜSTESİNDEN TEK BAŞINIZA GELMEYE ÇALIŞMAYIN"
Yeni doğum yapan annenin bebeğinin bakımında yakınlarından yardım isteyip mümkün olduğunca istirahat etmesi gerektiğini ifade eden Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, "Yeni doğum yapan anne her işin üstesinden tek başına gelmeye çalışmamalı, bunun yerine vaktini güzel kullanabilen bilinçli bir anne olmalıdır. Yeni anneler unutmamalıdır ki, gerek ruhen, gerek bedenen sağlıklı olmadıkça bebeklerimize iyi bakmak zordur" dedi.

Yeni annelerin doğum sonrası en büyük şikayetlerinden birinin depresyon olduğunu ifade eden Yıldırım, "Yeni anne olan her 100 kadından 15'inde doğum sonrası depresyon görülmektedir. Ancak depresyon hamilelik sırasında da başlayabilir. Başlıca belirtileri kendini kötü hissetme, mutsuzluk, çaresizlik, sebepsiz ağlama krizleri, kendini değersiz hissetme, kendini suçlu hissetme, özellikle bebeğine olan ilginin azalması, enerjinin azalması ve aşırı yorgunluk, uykuya dalmada zorluk, uyku bozukluğu, cinsel isteksizlik, yeme bozukluğudur" diye konuştu.

Gizem Yıldırım, doğum sonu depresyonla başa çıkmak için yeni annelere duygularını ve şikayetlerini eşleriyle ve yakınlarıyla paylaşmalarını, gerekirse profesyonel yardım almaktan kaçınmamalarını tavsiye etti.


Seni sevdim gönülden, kalbimin sahibi oldun bilmeden, bu yürekte varolacaksın ebediyen, bunu bil çok seviyorum gerçekten.
Seninle doğdu bu yürek, sensin gönlüme eş, dudaklarım dudaklarındayken sanki can verdi bu yürek, senin kollarında ölmek dünyada en güzel şey olsa gerek..