Gönderen Konu: Engelliliği olan çalışan kimdir  (Okunma sayısı 3314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı morfeine

  • Taylan KAVAKLI
  • Admin
  • *
  • İleti: 666
  • Rep Gücü : 256
  • Cinsiyet: Bay
  • Seni Çok Ama Çok Seviyorum Aşkım Benim [İREM]
    • Profili Görüntüle
Engelliliği olan çalışan kimdir
« : Şubat 27, 2008, 12:34:57 ÖS »

Engelliliği olan çalışan, engellilik destek maaşı almaya hakkı olan ya da Avustralya’da ikamet gereklerini yerine getirmek zorunda olmasa idi engellilik destek maaşı almaya hakkı olabilecek olan bir çalışandır.

Engelliliği olan çalışanların ücretlerinin artırılması

Açık istihdam düzeninde çalışan ve yaptıkları iş için geçerli olan tam asgarî ücreti alacak kadar çalışamayan engelli çalışanlar genellikle Destekli Ücret Sistemi (SWS) çerçevesinde çalışırlar. SWS, çalışanın yaptığı iş için geçerli olan tam asgarî ücreti orantılayarak o çalışan için asgarî ücretin ne olacağını belirler. Sonuçta, bu kararla artırılan asgarî ücretlerle orantılandığı için SWS çerçevesi içinde ödenen ücretler de artırılacaktır. SWS’te ayrıca orantılanmış olan ücretin onun altına düşemeyeceği ayrı bir asgarî ücret te bulunmaktadır. Bu ücret te haftada 64 dolardır.1 64 dolar, Engellilik Destek Maaşını etkilemeyen gelir sınırıdır.
İşletme servisleri için geçerli olan Ücret Ölçekleri, kendileri için teker teker orantılanan ücret dizilerini içermektedir. İşletme servisleri Ücret Ölçekleri de genel karar uyarınca artırılır.

Çalışma Seçenekleri’nin engelliliği olan çalışanların ücret düzenlemeleri üzerinde ne etkisi oldu?
Çalışma Seçenekleri, korunmalı Ücret Ölçekleri yoluyle, gerek federal, gerekse eyâlet ücret hükümlerinde engelliliği olan çalışanlar için önceden var olan ücret düzenlemelerini muhafaza etmiştir. Bu düzenlemeler, engelliliklerinin üretim kapasitelerini etkilemesi nedeniyle görevleri, tam yetişkin2, stajyer ya da küçük yaşta çalışanların aldığı ücreti hak edecek ölçüde yapamayan engelli çalışanlar için orantılı ücret verilmesini gerektirmektedir.
Yukarıda belirtildiği gibi, en çok uygulanan orantılı ücret düzenlemesi SWS’tir. Ayrıca (destekli istihdam servisleri ya da sığınmalı atölyeler olarak ta bilinen) işletme servisleri sektöründe istihdam edilen engelli çalışanlar için de özel ücret düzenlemeleri vardı.

Komisyon şimdi engelliliği olan çalışanlar için neden özel düzenlemeler yapmıştır?
Engelliliği olan çalışanların yasal asgarî ücretlerinin kapsamında ve bu çalışanların orantılı ücret düzenlemelerine erişebilmelerinde boşluklar bulunmaktaydı. Komisyon, uygun asgarîlerin mevcut olduğunu garantilemek ve orantılı ücret düzenlemelerine erişimi artırmak üzere kapsamdaki bu boşluğu doldurmuştur.
Asgarî ücretlerdeki boşluklar nelerdir?Eğer 27 Mart 2006 öncesinde fedaral ya da eyâlet ücret hükümleri kapsamında değil idiyseler, engelliliği olan çalışanların yasal asgarî ücretleri yoktur. Bu çalışanlar için korunmalı Ücret Ölçekleri mevcut değildir. Üstelik, engelliliği olan çalışanlar, standart Federal Asgarî Ücret’in (FMW) dışında tutulmuşlardır.
1 Bu asgarî haftalık ücret, yasal gereklere uymak üzere bir formül olarak ifade edilmiştir.
2 Burada yetişkin ücreti, temel bir düzenli ücret ödenmesi anlamına gelir ve engelliliği olan, eğitim düzenlemelerinin geçerli olduğu ya da küçük yaşta çalışanlara açıkça uygulanmaz.
Orantılı ücret düzenlemelerindeki boşluklar nelerdir?(Uygun ve mâkûl ayarlamalarla) ‘Engelliliği olan çalışan’ tanımı kapsamına giren ama çalışan kişinin üretim kapasitesinin engelliliği tarafından etkilenmediği durumlarda, orantılı ücret düzenlemelerine erişim gerekmemektedir. Bu çalışanlar 27 Mart 2006 öncesinde federal ya da eyâlet ücret hükümleri kapsamında idiyseler ya da korunmalı bir Ücret Ölçeği kapsamındaki işverenlerin yeni çalışanları idiyseler, korunmalı Ücret Ölçeğindeki ücret kapsamında olmaya devam edecek veya bu kapsama gireceklerdir ve aynı Ücret Ölçeği kapsamındaki diğer çalışanlarla aynı ücreti almaya hakları olacaktır.
Kapsamda boşluklar vardır, çünkü:
• engelliliği olan her çalışan (27 Mart 2006 öncesinde fedaral ya da eyâlet ücret hükümleri kapsamında olmadıkları için) korunmalı Ücret Ölçekleri kapsamına girmemektedir; ve
• engelliliği olan bir çalışanın korunmalı bir Ücret Ölçeği kapsamında olması durumunda, birçok Ücret Ölçeği SWS gibi orantılı ücret düzenlemelerine erişim sağlamamaktadır.
Komisyon bu boşlukları doldurmak için ne yapıyor?
• Komisyon, yasalarca engelli çalışan olarak tanımlanan tüm çalışanların yasal asgarî ücret korunması altında olmasını garanti altına almak üzere birçok yeni özel Federal Asgarî Ücret ve Ücret Ölçeği getirmiştir.
• Komisyon kapsamdaki boşlukları doldurmak üzere yeni ücret belirleme yöntemleri yaratmıştır. Bunlar şunlardır:
• yasal olarak ‘engelli çalışan’ tanımı kapsamında olan ve çalışan kişinin üretim kapasitesinin engelliliği tarafından etkilenmediği ve çalışan kişinin mevcut bir Ücret Ölçeği kapsamına girmediği ender durumlar için standart Federal Asgarî Ücrete eşit yeni bir özel Federal Asgarî Ücret;
• engelli bir çalışanın gerekli düzeyde görev yapamadığı durumlarda, SWS’in açık istihdamda çalışanların orantılı ücretlerinin kapsamını şu anda orantılı düzenlemeler sağlamayan korunmalı Ücret Ölçeklerini kapsayacak biçimde genişletecek yeni bir özel Ücret Ölçeği;
• engelli bir çalışanın gerekli düzeyde görev yapamadığı ve çalışan kişinin mevcut bir Ücret Ölçeği kapsamına girmediği ender durumlarda, çalışan kişinin SWS kapsamına girmesi için yeni bir özel Federal Asgarî Ücret;
− korunmalı Ücret Ölçeklerinin ve yeni ücret düzenlemelerinin asgarî bir SWS haftalık ücret belirtmiş olduğu durumlarda Komisyon bunu Engellilik Destek Maaşını gelir olarak etkilemeyecek sınır olan miktara, yâni haftalık 64 dolara çıkartmıştır.
• engelliliği olan ve işletme servisleri sektöründe çalışan ve bir başka korunmalı Ücret Ölçeği kapsamına girmeyen çalışanlar için İçki, Otelcilik ve Müteferrik İşler Sendikasının 2005 tarihli (Destekli İstihdam Servisleri) Ücret Hükmünü yansıtan yeni bir özel Ücret Ölçeği; ve
− işletme servisleri sektöründe çalışan ve bir korunmalı Ücret Ölçeği3 kapsamına giren çalışanlar için o korunmalı Ücret Ölçeği, ek ücret değerlendirme yöntemlerini içerecek biçimde değiştirilmiştir.
Daha fazla bilgiye gereksinmeniz mi var?
Komisyon kararının tamamını görmek ya da bu dizideki diğer bilgilendirme yazılarını control etmek isterseniz www.fairpay.gov.au adresindeki AFPC internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Aşağıdaki bilgilendirme belgeleri özellikle ilginizi çekebilir:
• Engelliliği olan çalışanlar – Yeni ücret belirleme yöntemlerinin kapsamı
3 Otelcilik ve Müteferrik İşler Sendikasının 2005 tarihli (Destekli İstihdam Servisleri)Ücret Hükmünden [Fed] alınmıştır [AW841959
• Engelliliği olan çalışanlar – Çalışanın üretim kapasitesinin engellilikleri tarafından etkilenmediği açık istihdam
• Engelliliği olan çalışanlar – Engelli bir çalışanın gerekli düzeyde görev yapamadığı durumlarda açık istihdam
• Engelliliği olan çalışanlar – İşletme servisleri
Ücretler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz
1300 363 264 numaradan Çalışma Seçenekleri Bilgilendirme Hattı’nı arayın


<<<<<< reklama gerenk yok şeklim ortada :D