Gönderen Konu: Ege Üniversitesi  (Okunma sayısı 3756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Ege Üniversitesi
« : Mart 14, 2008, 05:44:14 ÖS »

Ege Üniversitesi 1997- 98 öğretim yılından itibaren tüm fakülte ve dört yıllık yüksekokulları, hazırlık sınıfı uygulamasına geçti. 1 yıl olan hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl destek sınıfına devam ediyorlar. bu yılın sonunda yine başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden fakültelerine kayıtları yapılıyor. Ancak bu durumdaki öğrencilerin üniversitede açılan muafiyet sınavlarına mezun oluncaya kadar girmek ve İngilizce'den mufa olmak zorunluluğu bulunuyor.


Tarihçe

20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra, hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961'de Fen Fakültesi, 1968'de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969'da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adıyla Ege Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Ege Üniversitesi 1976'da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977'de Gıda Fakültesi, 1977'de Ege Üniversitesi'nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi, ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak "İşletme" ve aynı şekilde, üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle, Tekstil, Makina, İnşaat, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu arada, değişik tarihlerde çeşitli yüksek okullar ve araştırma enstitüleri kurularak yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda, Ege Üniversitesi kuruluş sürecini tamamlamıştır. 1982 tarihinde Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüşmüş ve böylece Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. Bugün Ege Üniversitesi'ne bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksek Okul, 8 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 7.043 ön lisans, 20.587 lisans, 1.806 yüksek lisans ve 1071 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 30.887 öğrencisi olan Ege Üniversitesi'nde görevli öğretim elemanı 2.809, idari personel sayısı ise 3.609'dur. Ege Üniversitesi Batı Kampüsü İzmir'in Çeşme ilçesinin Dalyan mevkiinde 270 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Batı kampüsünde 1998-99 öğretim yılında Çeşme Meslek Yüksekokulu öğrenime başlamıştır.

Yurt ve Barınma

Ege Üniversitesi kampüsü yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 6000 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Kampüs alanı içinde, binası bitmek üzere olan 2500 yatak kapasiteli tam konforlu özel öğrenci yurdu çok yakında hizmete girecektir.

Kütüphane

Ege Üniversitesi'nde kütüphanecilik hizmetleri 1960 yılında başlamıştır. Fakültelerde ve bölümlerde faaliyet gösteren kütüphanelerin birleştirilmesiyle oluşan Merkez Kütüphane, 31 Mayıs 1999 tarihinden itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Merkez Kütüphane binası 3 katlıdır ve 10.000m² kullanım alanına sahiptir. 1.500 kişilik oturma kapasitesi bulunan kütüphanede 198 kişisel çalışma kareli ve binanın değişik yerlerinde toplam 600 Internet bağlantı noktası vardır. Kütüphanede toplam 380 000 cilt kitap ve kitap türü materialin yanı sıra 820 adet süreli yayın aboneliği de devam ediyor. Elektronik yangın alarm ve ses düzeni bulunan kütüphanede, manyetik alan esaslı çalışan güvenlik sistemi bulunmaktadır. Kütüphane Akademik Yıl boyunca hafta içi 08 - 22 saatleri arası Cumartesi günüyse 08 - 17 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yaz Döneminde ise haftaiçi 08 - 17 saatleri arasından kütüphaneden faydalanabilirsiniz.

Teknoloji

Üniversitenin bilgisayar merkezinde IBM 3090/ISE ve IBM 9672 bilgisayar sistemi ile tüm üniversiteye terminal ve mikrobilgisayar bağlantısı ile bilgisayar hizmetleri veriliyor. Ege Üniversitesi'nde bilgisayar sistemi Türkiye'nin internet ikinci çıkış noktasını oluşturuyor. Merkez 24 saat ve 365 gün açık olup öğretim elemanları ve öğrenciler günün her saatinde bu sistemi kullanabiliyor.

Beslenme

Ege Üniversitesi içersindeki, her öğrencinin okuduğu fakülteler göz önünde bulundurularak yapılmış olan yemekhanelerde üniversite bütçesinden yapılan katkıyla öğrencilerin ucuz yemek yemeleri sağlanmaktadır. Öğrencilere beslenme hizmetleri veren Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı 10 bin öğrenci kapasiteli 3 yemekhane ile 5 öğrenci kantini bulunmaktadır. Bunlardan ayrı olarak Yap - İşlet - Devret modeli ile yaptırılan 8 kantin - kafeterya ile Üniversite Güçlendirme Vakfınca işletilen 10 kantin öğrencilerimize hizmet vermektedir. Akademik ve İdari personel için fakülte yemekhaneleri ayrıca öğretim elemanları ve çalışanları için öğle yemeği veren birimler mevcuttur.

Sağlık

Ege Üniversitesi'nde sağlık hizmetleri kampüs içerisinde bulunan Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Yeni ve modern cihazlarla donatılmış binasında hizmet veren daire başkanlığında, üniversiteye kayıt yaptıran tüm öğrenciler sağlık taramasından geçirilmekte, elde edilen tüm veriler kaydedilmektedir. Burada tedavisi mümkün olmayan hastalıklar için öğrenciler Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin ilgili birimlerine ve Diş Hekimliği Fakültesine sevk edilmektedir. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık hizmetlerinde şu birimler mevcuttur. Dahiliye, KBB., İntaniye, Dermatoloji, Psikiyatri, Göğüs, Gastroentoroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Göz, Çocuk ve üç diş polikliniği. Ayrıca bu polikliniklerin çalışmalarında yardımcı olmak amacıyla tam teşekküllü rontgen - ultrason, biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuarlarının yanı sıra acil hizmetler için iki yatak ve bir eczane vardır.

Kampus Hayatı

Ege Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler üniversite genelinde, fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan 330 seyirci kapasiteli Kültür Sanat Anfisi'nde, 5000 kişilik Tören-Şölen Alanı'nda, fakültelere bağlı konferans salonlarında ve İzmir merkezinde (Konak) bulunan Ege Üniversitesi Rektörlüğü Atatürk Kültür Merkezi'nde sergilenmektedir (Atatürk Kültür Merkezi'nde 654 ve 628 kişilik iki büyük salon, 340 kişilik bir tiyatro salonu, 45'er kişilik 4 seminer odası ve 800 kişilik sergi salonu bulunmaktadır). Ayrıca kampüs içerisinde sanat atölyeleri ve Sanat Galerisi bulunmaktadır. Her yıl mayıs ayında Spor ve Sanat Şenliği düzenlenmektedir. Bahar şenliği olarak da adlandırılan bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir. Bu şenlikleri üniversite öğrencilerinin yanı sıra konuk olarak diğer üniversitelerin öğrenci toplulukları ve dış ülkelerden gelen çeşitli topluluklar da gösterileriyle renklendirmektedirler. Üniversite öğrencilerinin yaz tatillerini değerlendirmeleri ve dinlenmeleri amacıyla İzmir'e 80 km. uzaklıkta bulunan Özdere'de 1985 yılında Ege Öğrenci Kampı kurulmuştur. Kamp 200 yatak kapasitelidir. Her yıl yaz aylarında on ayrı devre halinde sürdürülen kamptan yaklaşık 2000 öğrencimiz yararlanmaktadır. Kampta prefabrik konutların yanında duş, tuvalet, spor sahaları, yemekhane ve kantin gibi imkanlar da mevcuttur. Ege Üniversitesi Spor Salonu 4000 seyirci kapasiteli olup, bünyesinde basketbol ve voleybol olmak üzere 2 antrenman sahası, bir kondisyon ve bir de jimnastik salonu bulunmaktadır. Olimpik standartlardaki kapalı yüzme havuzu sekiz kulvarlı, 2000 seyirci kapasitelidir. Üniversite öğrencilerinin yüzme dersleri gördüğü bu tesiste, yüzme ve dalma kursları da düzenlenmektedir. Ayrıca hemen her spor dalı için de uygun spor tesisleri Ege Üniversitesi bünyesinde öğrencilere hizmet vermektedir.

Ulaşım

Ege Üniversitesi'nin Ankara, İstanbul, İzmir kavşağında olması nedeniyle şehirlerarası ulaşımı sorunsuz yaşayan kampüsüne belediyenin devamlı otobüs servislerinin yanısıra ilk durağı Bornova'da bulunan metro ile İzmir'in her yerinden ulaşım çok kolaydır.

Burslar

Ege Üniversitesi Vakfı da bu üniversitenin her hangi bir programını ilk üç tercihi arasına yazıp ilk 1000 arasına girmiş öğrencilere burs veriyor. Ayrıca milli sporculara da öğrenimleri süresince ayrılan kontenjanlarda Ege Üniversitesi Vakfınca burslar veriliyor

Kulüpler

Aegee İzmir Öğrenci Topluluğu
Amerikan Futbol Takımı
Anti -Sigara Topluluğu
Arama Kurtarma Topluluğu
Astronomi Kulubü
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Batı Müziği Topluluğu
Bilgisayar Kulubü
Bilim Ve Teknoloji Topluluğu
Bilim Ve Ütopya Topluluğu
Bisiklet Dostları Topluluğu
Biyomedikal Topluluğu
Briç Topluluğu
Çevre Topluluğu
Deniz Feneri Ekoloji ve Sualtı Topluluğu
Doğa Dostları Topluluğu
Doğa ve Dağcılık Kolu
Ebru Topluluğu
Edebiyat Topluluğu
Ege Bilimsel Araştırma Topluluğu
Eğitim Gönüllüleri Topluluğu
Eka-Mor Ötesi Topluluğu
Enformasyon Topluluğu
Eubiyoloji Topluluğu
Fe-MaleTopluluğu
Fotoğraf Topluluğu
Gateway Öğrenci Topluluğu
Gençlik Festivali Komitesi
Havacılık Kolu
Hayvancılık Kolu
İ.E.E.E. Ege Öğrenci Kolu
İ.İ.B.F Öğrenci Kulubü
İlk Yardım Topluluğu
İzcilik Topluluğu
Karikatür Ve Mizah Topluluğu
Klasik Dans Topluluğu
Klasik Türk Müziği Korosu
Kuş Gözlem Topluluğu
Mağara Araştırma Topluluğu
Matematik Topluluğu
Modern Dans Topluluğu
Motor Sporları Topluluğu
Mühendislik Kulubü
Resim Topluluğu
Sanat Topluluğu
Satranç Topluluğu
Sinema Topluluğu
Şiir Topluluğu
Taekwondo Topluluğu
Tayf Öğrenci Birliği
Tekstil Topluluğu
Tıp Etiğini Yaşatma Kulubü(TEYK)
Tıp Fotoğrafçıları Kulubü
Tiyatro Topluluğu
Türk Halk Dansları Topluluğu
Türk Halk Müziği Topluluğu
Türk Sanat Müziği Topluluğu
Uluslararası İlişkiler Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacilik Fakültesi

Edebiyat Fakültesi
Alman Dili ve Edebiyati (DİL)
Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DİL)
Arkeoloji (SÖZ)
Coğrafya (SÖZ)
Felsefe (EA)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
Psikoloji (EA)
Sanat Tarihi (SÖZ)
Sosyoloji (EA)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


Eğitim Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
Sinif Öğretmenliği (EA)


Fen Fakültesi
Astronomi ve Uzay Bilimleri (SAY)
Biyokimya (SAY)
Biyokimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
Fizik (SAY)
Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Istatistik (SAY)
Istatistik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Kimya (SAY)
Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
Matematik (SAY)
Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (Ikinci Öğretim) (EA)


Iletişim Fakültesi
Gazetecilik (SÖZ)
Halkla Ilişkiler ve Tanitim (SÖZ)
Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)


Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Biyomühendislik (SAY)
Deri Mühendisliği (SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
Gida Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Kimya Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)
Tekstil Mühendisliği (SAY)


Su Ürünleri Fakültesi

Su Ürünleri Fakültesi (Ikinci Öğretim)

Tip Fakültesi

Ziraat Fakültesi
Peyzaj Mimarliği (SAY)
Ziraat Mühendisliği (SAY)


Hemşirelik Yüksekokulu

Izmir Atatürk Sağlik Yüksekokulu
Ebelik (SAY)


Izmir Ödemiş Sağlik Yüksekokulu

Hemşirelik (SAY)