Gönderen Konu: En Başarılı İlk Üç Üniversite [KPSS]  (Okunma sayısı 3294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı crazyrdgül

  • Deneyimli Üye
  • *
  • İleti: 264
  • Rep Gücü : 15
  • Cinsiyet: Bayan
  • şu dilime kolay ama yüreğime zor bi durum??????
    • Profili Görüntüle
En Başarılı İlk Üç Üniversite [KPSS]
« : Mart 16, 2008, 03:59:57 ÖS »

En Başarılı İlk Üç Üniversite [KPSS]

OSYM Başkanlığı’nın Yükseköğretim Programlarına Göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre önde gelen mühendislik fakültelerinde en başarılı üniversiteler kimseyi şaşırtmadı ve ilk üç sırayı ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri paylaştı.

ÖSYM verilerine göre, Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ gibi popüler üniversitelerin üç aşamalı testin genel kültür, genel yetenek ve yabancı dil bölümlerinde ilk sıraları paylaştıkları görüldü.

3 ÜNİVERSİTE AÇIK ARA ÖNDE
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Programlarına Göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi mühendislik alanında başarısını kanıtladı. Mühendislik bölümlerinde Genel Yetenek, Yabancı Dil ve Genel Kültür alanlarında üç üniversitenin ambargosu vardı. Bu üniversiteleri Bilkent, Hacettepe ve Marmara üniversiteleri izledi.

ENDÜSTRİ VE ELEKTRONİKTE EN BAŞARILI BOĞAZİÇİ
Endüstri mühendisliği alanında en başarılı üniversite üç alanda da birinci sırayı alan Boğaziçi üniversitesi görünüyor. Üç alanda ikinci sırayı ise ODTÜ alırken, Genel Yetenek ve Yabancı Dil alanlarında üçüncü sırada Bilkent, Genel Kültür alanında ise Marmara Üniversitesi bunuyor.

Bilgisayar Mühendisliği’nde ise ODTÜ Genel yetenek alanında birinciliği yabancı dil alanında ise ikinciliği alırken, Boğaziçi Üniversitesi genel yetenek alanında ikinci, yabancı dil de ise üçüncü olabildi. Bilkent Üniversitesi ise genel yetenekte üçüncü sırayı alırken, yabancı dil alanında ise birinci sıraya yerleşti. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ise sadece Genel Kültür alanında üçüncü sıraya gelebilirken, Marmara Üniversitesi bu alanda birinciliği elde etti.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde ise Boğaziçi Üniversitesi Genel Yetenek ve Yabancı Dil’de birinci olurken, Genel Kültür de üçüncü oldu. Bilkent ise Genel Yetenek ve Yabancı Dil’de ikinciliği alırken, Genel Kültür’de birinci sıraya yerleşti. Üç alanda üçüncülük sırasına ise ODTÜ çıktı. Gıda Mühendisliği’nde ise ODTÜ üç alanda da birinci olurken, İTÜ; Genel Yetenek ve Genel Kültür’de ikinci, Yabancı Dil’de üçüncü oldu. Hacettepe Üniversitesi de önemli başarı elde ederek Genel Yetenek alanında üçüncü, Yabancı Dil’de ise ikinci sırayı buldu. Genel Kültür’de üçüncü sırayı ise Gaziantep Üniversitesi aldı.

İNŞAATTA EGE ÜNİVERSİTESİ
İnşaat Mühendisliği alanında Genel Kültür’de ise birinciliği Ege Üniversitesi alırken, ikinci sırada yer bulan ODTÜ, Yabancı Dil’de birinciliği Genel Kültür’de ise ikinciliği aldı. Boğaziçi Üniversitesi ise Genel Yetenek’de üçüncü sırada yer bulurken, Yabancı Dil’de ikinci, Genel Kültür’de ise birinci oldu. İTÜ ise Yabancı Dil ve Genel kültür’de üçüncü sırada yer aldı. Makina Mühendisi olarak sınava girenler arasında ise Boğaziçi mezunları üç alanda da ilk sırayı aldı. ODTÜ her üç alanda da Boğaziçi’nin ardından ikinci olurken, Marmara Üniversitesi Genel Yetenek ve Yabancı Dil’de üçüncü sırada yer buldu. İzmir İleri Teknoloji enstitüsü ise Genel Kültür’de üçüncü oldu.