Gönderen Konu: GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ  (Okunma sayısı 3654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okyanus

  • VIP Üye
  • *
  • İleti: 1093
  • Rep Gücü : 72
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
« : Kasım 16, 2007, 10:12:15 ÖS »

1992 yılında kurulan ve kısa ismi GYTE olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ülkemize araştırmacı ve bilim adamı yetiştirmek üzere türk sanayisinin dünya üzerinde saygın ve rekabetçi ortam içinde olmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir ihtisas üniversitesidir.GYTE, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile beraber ülkemizin 2 ihtisas üniversitesinden biridir. Laboratuar ve araştırma olanakları bakımından türkiyenin saygın üniversitelerinden biridir. Türkiyede gyte harici sadece ODTÜ ve BİLKENT te bulunan nanoteknoloji laboratuarı bu üniversitede bulunmaktadır. Gyte deki araştırmacılar tübitak ve bazı diğer kuruluşlarla işbirliği içersinde araştırmalarını sürdürür.(bazı kimseler gyte yi tübitakın kurduğu yanılgısına sahiptir.)

Tüm dünyada üniversiteler arası bilime ve sanayiye katkı açısından kıyaslama yapmak için ölçüt alınan, kişi başına düşen bilimsel yayın sıralamasında gyte, birçok yıl türkiyenin birinci devlet üniversitesi olmuştur.(Tıklayınız:GYTE, öğretim üyesi/yayın sıralamasında, devlet üniversiteleri arasında 1.sırada... )GYTE, öğretim üyesi/yayın sıralamasında, devlet üniversiteleri arasında 1.sırada... )

Gyte de toplam 5 lisans bölümü bulunmaktadır.Bunlar,bilgisayar müh,elektronik müh,malzeme müh,matematik ve fizik bölümleridir.lisansüstü eğitimde ek olarak bazı bölümler daha vardır.lisans eğitiminde toplam 800 civarı, lisansüstünde ise yaklaşık 1600 civarı öğrenci bulunmaktadır.

Gyte de başarılı öğrenciler istedikleri taktirde üniversite içi bölümler arası yatay geçiş, çift anadal ve yan anadal yapabilmektedirler. ben şahsen anadalım olan elektronike ek olarak bilgisayardan çift anadal yapıyorum.her ne kadar devamsızlık sorun olsa da.

Gyte yi seçmek isteyen adaylara bir gyte li olarak tavsiyem var.gyte ye gelmek isteyen öğrenci kesinlikle kendini bilime vermelidir.çünkü üniversitenin bulunduğu sanayi ortamı, kampüs içinde ve kampüs çevresinde gezip zaman geçircek tek bir yer olmaması ve yerleşimden uzak bir yerde olması öğrencilerin tek uğraşının bilim olmasına neden olmaktadır. bu nedenle, gyte ye gelmek isteyen öğrenci, bir üniversiteden beklentileri neler olduğunu düşünüp öyle gyte yi tercih etmelidir.aksi halde psikolojik rahatsızlığa sahip olunabilir.buna ek olarak 2 sene okuyup 3. sene tekrar öss ye girme durumları görülmektedir.bu durum gyte nin eğitim stratejisi ve kampüs çevresinden kaynaklanmaktadır.

Gyte den birkaç resim,

Nanoteknoloji Laboratuarı

Daha fazla bilgi için

www.gyte.edu.tr


Bir insanın kendisine saygısı yoksa çevresine saygı duymasını beklemeyiniz.