Gönderen Konu: Girne Amerikan Üniversitesi  (Okunma sayısı 3299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Girne Amerikan Üniversitesi
« : Mart 14, 2008, 05:45:44 ÖS »

Tarihçe

1985 yılında kurulmuş olan üniversite Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmasının yanı sıra Avrupa konseyi Uluslararası Okullar Birliği'ne de üyedir

Yurt ve Barınma

Üniversitemiz kız ve erkek öğrenciler için sınırlı sayıda yurt imkanı sunmaktadır. Yurtlarda, yeni kayıt yaptıran öğrenciler önceliklidir. Üniversiteye bağlı yurtlarda 76 kız ve 204 erkek öğrenciye barınma hizmeti sunulmaktadır. Yurtlar Girne şehir merkezinde olup, Girne şehir merkezinden kampüse düzenli Üniversite servisleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kütüphane

Girne Amerikan Üniversitesinin Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine ve akademik personeline hitap eden çağdaş normlara uygun kütüphanesi bulunmaktadır. GAÜ kütüphanesi temel ihtiyaçları karşılayacak ve araştırmacılara cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. Kitap, dergi, CD-Rom arşivi düzenli alımlarla sürekli gelişim göstermektedir. Kütüphaneye bağlı olarak 32 adet bilgisayarlı laboratuvar bulunmaktadır. Bilgisayarların tamamı internete bağlı ve CD-Rom sürücülüdür. Öğrenciler İnternet olanağını yoğun olarak kullanabilmekte ve CD-Rom koleksiyonundan yararlanabilmektedir. Ayrıca, Türkiye ve yurtdışında bulunan bazı önemli kütüphaneler ve veri tabanlarıyla olan bağlantısı nedeniyle, kütüphanede bulunmayan makale ve materyale online olarak çok hızlı ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Teknoloji

Girne Amerikan Üniversitesi'nde 8 bilgisayar laboratuvarı, Üniversitenin Tekno kampüs alyapısını oluşturma programında en yeni teknolojik donanımı ile öğrencilere ve öğretim üyelerine hizmet vermektedir. Laboratuvarlardaki tüm bilgisayarlar, sınırsız internet erişimi ve kütüphane kataloğuna ulaşımı sağlamak amacı ile Üniversite network ağına bağlıdır. Tüm fakültelerde derslerin önemli bir bölümü bilgisayar destekli olarak verilmektedir.

Beslenme

Kampüste titiz çalışan, zengin içeriği ve makul fiyatları ile hizmet veren 3 adet kafeterya ve kantin bulunmaktadır. Ayrıca kampüs çevresinde ve Girne merkezinde de her türlü gıda satış yerleri, lokantalar mevcuttur.

Sağlık

Üniversite kampüsüne beş dakikalık mesafede tam teşekküllü Girne Devlet Hastanesi ve diğer özel hastaneler bulunmaktadır. Öğrenciler ücret karşılığında bu hastanelerde tedavi olabilmektedirler

Kampus Hayatı

Üniversitede yıl boyu süren akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin yanısıra her yıl Mayıs ayında bir hafta süren geleneksel bahar şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenlikler üniversite bünyesindeki uluslararası öğrencilerin katılımıyla uluslararası bir festival havasında kutlanmaktadır. Ayrıca, Üniversitemiz bünyesindeki BaySide Sahil Tesislerinde çeşitli su sporları yapılmakta, konserler, moda gösterileri ve partiler düzenlenmektedir. Üniversitede çeşitli toplantıların yanısıra her hafta en az bir gösterimin yapıldığı 150 kişilik bir sinema salonu mevcuttur.

Ulaşım

GAÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Türkiye kıyılarına 60 km, Suriye kıyılarına 80 km, Mısır kıyılarına ise 400 km uzaklıkta Akdeniz'de konumlanmıştır. Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye'ye hava ve deniz yolu ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. GAÜ Karmi Kampüsü ise Girne'ye birkaç kilometre uzaklıkta, Karaoğlanoğlu yerleşim merkezinin girişinde bulunmaktadır. Üniversite servisi, Girne'den, kent merkezindeki yurtlardan ve Üniversiteden her 15 dakikada bir sürekli olarak ulaşım hizmeti sunmaktadır.

Burslar

1-ÖSYM Kılavuzunda gösterilen burs programlarını tercih ederek ÖSYM'ce Girne Amerikan Üniversitesini yerleştirilen öğrenci, eğitim ücretinden burs miktarına göre yarı yarıya veya tamamen muaf tutulur. Ancak öğrencinin eğitimi süresince bursunu devam ettirebilmesi için her dönemde 4'lü sistemde genel kümülatif ortalamasının 2.00'ın altına düşmemesi gerekmektedir. 2-Girne Amerikan Üniversitesi'nde üstün başarı, "Yüksek Akademik Başarı Bursu" ile ödüllendirilir. En az 10 bölüm dersini tamamlayan ve genel kümülatif not ortalaması (CGPA) 3.00 üzerinde olan öğrenciler bu bursa başvurabilirler. Verilecek burs sayısı Rektörlük kontenjanına tabi olup dönemseldir. 3-Girne Amerikan Üniversitesi'nde İngilizce Hazırlık Programında geçirilecek bir akademik yıl sonunda bu programı ilk üç arasında başarı ile tamamlayan öğrencilere, izleyen lisans dönemi için eğitim ücretinin yarısı (%50) oranında burs verilir. Bursun devamı için öğrencinin lisans programında başarılı olması gerekmektedir. 4-Girne Amerikan Üniversitesi'nde ayrıca değişik oranlarda eğitim ücreti indirimi uygulanmaktadır.

Kulüpler

Folklor
Tiyatro ve Edebiyat
Turizm, Gezi ve Dağcılık
Bilişim Teknolojisi
Müzik
Gazetecilik ve Basın Yayın
GAU Akut
Radyo ve TV
Moda Tasarım
Sinema /Video
Çevre Kulübü
Dans Kulübü
Arkeoloji
Fotoğraf
Tarih

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri(SAY)
Öğretmenliği (%50 Burslu) (SAY)
Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)


Işletme ve Ekonomi Fakültesi
Bankacilik ve Finansman (EA)
Bankacilik ve Finansman (%50 Burslu) (EA)
Basin ve Yayin (SÖZ)
Basin ve Yayin (%50 Burslu) (SÖZ)
Ekonomi (EA)
Ekonomi (%50 Burslu) (EA)
Halkla Ilişkiler (SÖZ)
Halkla Ilişkiler (%50 Burslu) (SÖZ)
Işletme (EA)
Işletme (%50 Burslu) (EA)
Konaklama ve Turizm Işletmeciliği (EA)
Konaklama ve Turizm Işletmeciliği (%50 Burslu) (EA)
Muhasebe (EA)
Pazarlama (EA)
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (EA)
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%50 Burslu) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (%50 Burslu) (EA)
Uluslararasi Işletmecilik (EA)
Yönetim Bilişim Sistemleri (EA)
Yönetim Bilişim Sistemleri (%50 Burslu) (EA)


MühendislikMimarlik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Endüstri Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
Mimarlik (SAY)
Mimarlik (%50 Burslu) (SAY)
Şehir ve Bölge Planlama (SAY)
Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) (SAY)