Gönderen Konu: Kafkas Üniversitesi  (Okunma sayısı 3357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Kafkas Üniversitesi
« : Mart 14, 2008, 05:58:41 ÖS »

Tarihçe

Kafkas Üniversitesi 11 Temmuz 1992 gün ve 21281 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren 03.07.1992 gün ve 3837 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulmuştur. 1992 yılında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan üniversite kuruluş yılında, Atatürk Üniversitesi'nden devredilen Veteriner Fakültesi ve tek programlı bir Meslek Yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla büyüyen, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır. Eğitim ve araştırmalarda dünya standartlarına erişebilmesi için dış ilişkilere yoğunluk verilmesi gerçeğinden hareketle Üniversite, mecburi hizmet karşılığı yurt dışında lisansüstü eğitim yapmak amacıyla öğretim elemanı göndermesinin yanı sıra olanaklar dahilinde bilim adamlarının uluslararası bilimsel etkinliklere katılımlarını da sağlamaktadır. Ayrıca tüm ileri araştırmalarda araştırma fonu ve diğer kaynaklarımızdan sağlanmaktadır.

Yurt ve Barınma

Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin yurt ihtiyaçları büyük ölçüde çözümlenmiş olup Kars Merkez, Iğdır ve Artvin'de bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlardan faydalanmaktadırlar.

Kütüphane

Kafkas Üniversitesi kütüphanesi üniversiteyle beraber 1992 yılında kurulmuştur. 4500 kitap, 63 yabancı yayın ve 1500 yerel dergi barındıran kütüphane gelişimini sürdürmektedir.

Teknoloji

Bütün birimlerinde internet bağlantısı bulunan Kafkas Üniversitesi'nde bölümlerin gerekli teknik ekipmanla donatılmış laboratuarları bulunmaktadır.

Beslenme

Üniversitenin tüm birimlerinde öğrencilerin yararlanabildiği kantin ve lokaller vardır. Üniversitenin öğrenci yemekhanelerinde ise öğrencilerin daha sağlıklı beslenebilmeleri için Besin Hijyeni uzmanları tarafından yemeklerin kalitesi ve kalorisi her gün denetlenmektedir. Üniversitenin beslenme hizmetlerinden 4000'e yakın öğrenci faydalanmaktadır.

Sağlık

Kafkas Üniversitesi öğrencileri Mediko Sosyal bünyesinde bulunan sağlık merkezinden ayakta tedavi imkanından yararlanmaktadır. Ayrıca ailesinde sosyal güvenliği olmayan öğrencilerin yanısıra 25 yaşını doldurmuş sosyal güvenliği olan öğrenciler de Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı tedavi giderlerinden yararlanmaktadırlar.

Kampus Hayatı

Kafkas Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunmaları için çeşitli kulüpler bulunmaktadır. Felsefe, müzik, resim, satranç gibi kulüplerin yanı sıra futbol, kayak, valeybol, atletizm gibi spor dallarıyla da okul bünyesinde ilgilenebilirsiniz.

Ulaşım

Türkiye'nin doğusunda Ermenistan sınırında bulunan Kars'a ulaşım otobüsle Ankara'dan 14, İstanbul'dan 18 İzmir'den 24 saattir. Uçakla ise Ankara - Kars 1 saat 20 dakikadır. Üniversite kampüsü şehir merkezine 15 dakika uzaklıktadır.

Burslar

Kafkas Üniversitesi bütçesi dahilinde Sosyal Hizmetler Saymanlığı aracılığıyla ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektedir. Yılda bir sefer verilen bu burstan geçen yıl 400 öğrenci yararlanmıştır ve toplam 32 milyar TL yardımda bulunulmuştur.

Kulüpler

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
Fen Bilgisi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


FenEdebiyat Fakültesi
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
Fizik (SAY)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (DIL)
Kimya (SAY)
Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
Matematik (SAY)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)


Veteriner Fakültesi

Kars Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)
Sağlik Memurluğu (SAY)


Artvin Orman Fakültesi
Orman Mühendisliği (SAY)


Artvin Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)
Sağlik Memurluğu (SAY)