Gönderen Konu: Süleyman Demirel Üniversitesi  (Okunma sayısı 2185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZuZu

  • Ziyaretçi
Süleyman Demirel Üniversitesi
« : Mart 14, 2008, 05:40:16 ÖS »

Tarihçe

1992 yılında kurulmuş olan Süleyman Demirel Üniversitesinin 24 yııa yakın bir geçmişi vardır. En gelişmiş fakültesi olan Mühendislik Mimarlık Fakültesi' nin tarihçesi 1418 sayılı yasa uyarınca 21 Şubat 1976 tarihinde "Isparta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi" ne uzanmaktadır . Akademi, zaman içerisinde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na ek olarak çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1982' de Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'ne bağlanarak Isparta Mühendislik Fakültesi adını almıştır. 11.7.1992 tarihinde 3837 sayılı Kanun ile Süleyman Demirel Üniversitesi'ne Mühendislik-Mimarlık Fakültesi adı altında bağlanmıştır.

Yurt ve Barınma

Isparta'da Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar bulunmaktadır. 2226 yatak kapasiteli kız yurdu ve 1560 yatak kapasiteli erkek yurdu halen hizmettedir. Burdur'da 1664, Eğirdir'de 144, Yalvaç'ta 356, Atabey'de 160 kapasiteli devlet yurdu bulunmaktadır. Bunların dışında özel sektörün devreye girmesiyle çok sayıda öğrenci pansiyonu ve özel öğrenci yurtları da işletmeye açılmıştır.

Kütüphane

Üniversite kampüsündeki Prof. Dr. Hasan Gürbüz Kütüphanesi 9.12.1993 tarihinde "Merkez Kütüphanesi" adıyla oluşturulmuş, 21.7.1997 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılarak yeni binasında hizmete girmiştir. Senato kararı ile 11.2.1998 tarihinde "Merkez Kütüphanesi" adı, 1.3.1996 tarihinde vefat eden kurucu Rektör "Prof. Dr. Hasan Gürbüz"ün adını almış ve hizmet vermeye devam etmiştir. Prof. Dr. Hasan Gürbüz kütüphanesi 1318 m2 alana sahip iki katlı binadır. Kütüphanenin giriş katında 200 kişilik Okuyucu salonu mevcuttur. Koleksiyonda 47.450 adet kitap vardir. Kitaplar LC [ LC: Library of Congress Cataloging Classification ] sınıflama sistemine göre MARC ( MAchine Readable Cataloging ) formatında kataloglanmakta ve bilgisayar ortamında kullanılmaktadır. Kitaplar konularına göre LC sınıflama sistemine göre raflarda yer almaktadır. Merkez Kütüphane Hafta İçi (Her gün):08:30 - 22:30 Hafta Sonu (Cumartesi-Pazar):10.00-15.00

Teknoloji

Üniversite fakültelerinin sahip olduğu veya merkezi laboratuvarlarda ortak kullandığı çok sayıda son derece gelişmiş laboratuvarlara sahiptir. Genç bir üniversite olmanın getirdiği avantajla, hemen hemen tüm fakülte ve yüksekokulların sahip olduğu laboratuvar ve atölyeler, 1992 yılından bu yana araştırmacı öğretim üyelerinin isteği doğrultusunda çağın gerektirdiği teknolojik makine-techizatla donatılmıştır. Bunun dışında araştırma ve uygulama merkezlerinde fakültelerin uzmanlarını bir araya getirerek ortak araştırma alanları yaratıldığından hızlı bir teknolojik gelişim sağlanmıştır. Ayrıca tüm bölümlerde bilgisayar alt yapısı ve omurgası Gigabayt olarak tasarlanmıştır. Halen internete bağlı 4500 bilgisayar faal olarak hizmet vermektedir.

Beslenme

Isparta ve Burdur il merkezleri ile ilçelerinde üniversiteye ait mutfaklar tarafından personel ve öğrencilere öğle yemeği verilmektedir. Yemekler diyet uzmanları gözetimindeki modern tesislerde mevsimlere göre öğrencilerin ihtiyacı olan gerekli kaloriye ve diğer besin ögelerini karşılayacak biçimde hazırlanmaktadır. Ayrıca merkez kampüsdeki kafeteryalar ile öğrenci yurdunda alakart yemek yeme imkanı bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına öğretim yılı başında başvurarak kendi ve ailesinin sosyal güvencesi olmadığını belgelemesi gerekmektedir. Fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerin sağlık hizmetleri Mediko Sosyal Merkezi adıyla anılan birimde verilmektedir. Yeterli sayıda sağlık personelinin görev yaptığı bu merkezde yapılan ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi halinde öğrenciler, SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne ve Diş Hekimliği Fakültesi'ne sevk edilmektedir.

Kampus Hayatı

Süleyman Demirel Üniversitesi 'nde halk oyunları ve müzik alanında çalışmalar düzenlenmektedir. Burdur Meslek Yüksekokulu'nda konferans, panel, halk oyunları vb. etkinlikler yürütülmektedir. Üniversite radyosunda öğrenciler amatör olarak çalışabilmektedirler. Üniversitenin Merkez Kampüsü'nde 1 açık basketbol ve 1 futbol sahası vardır. Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler ilçedeki orta dereceli okulların ve belediyenin spor tesislerinden yararlanmaktadırlar. Burdur Meslek Yüksekokulu'nun çim futbol sahası, 1 adet açık basketbol sahası, Isparta Meslek Yüksekokulu'nun 1 adet spor salonu vardır. Öğrenciler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinden de yararlanabilmektedirler.

Ulaşım

Isparta (otobüs ile) İstanbul'a 9, Ankara ve İzmir'e 6, Antalya'ya 1,5 saat mesafededir. Uluslararası havaalanına sahip olan Isparta'ya karayolunun yanısıra havayolu ve demiryoluyla da ulaşım sağlanabilmektedir. SDÜ Merkez kampüsü İstanbul-Isparta Karayolu üzerinde Isparta Şehir Merkezine 8 km. mesafededir. Şehirden kampüse ulaşım özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadı

Burslar

Isparta Üniversitesi başarılı ve gelir seviyesi düşük öğrencilerine, öğrenci sosyal hizmetler bütçesinin önemli bir kısmını üstün başarı bursu, normal burs, öğrenci asistanlığı, beslenme yardımı, kırtasiye yardımı olarak vermektedir. 2003-2004 öğretim yılında sosyal hizmetler bütçesinden yaklaşık 3500 öğrenciye toplam 500 milyar lira civarında bir yardım yapılması planlanmıştır. Bursların yanı sıra öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerine göre üniversitenin çeşitli birimlerinde asistan öğrenci ve kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışma imkanı bulmaktadır. Bu statüde yaklaşık 750 öğrenci ücretli olarak çalışmaktadır. Bu çalışma yöntemiyle, öğrenciler bir yandan iş hayatının gereklerini ve sorumluluklarını kazanırken bir yandan da bir çok burs veya krediden daha yüksek bir geliri kendi emeği ile elde etmenin mutluluğunu hissetmektedirler.r.

Kulüpler

Çevre Kulübü
DAYK Kulübü
Ekonomi ve Yönetim Kulübü
Halkoyunları Kulübü
Havacılık Kulübü
Kayak Kulübü
Kitap Kulübü
Müzik Kulübü
Radyo Kulübü
Su Sporları Kulübü
Teknoloji Kulübü
Tiyatro Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

Diş Hekimliği Fakültesi

FenEdebiyat Fakültesi
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
Fizik (SAY)
Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Kimya (SAY)
Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
Matematik (SAY)
Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Sosyoloji (EA)
Sosyoloji (Ikinci Öğretim) (EA)
Tarih (SÖZ)
Tarih (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
Kamu Yönetimi (EA)
Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)
Maliye (EA)
Maliye (Ikinci Öğretim) (EA)


Ilahiyat Fakültesi

MühendislikMimarlik Fakültesi
Çevre Mühendisliği (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Jeofizik Mühendisliği (SAY)
Jeofizik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Jeoloji Mühendisliği (SAY)
Jeoloji Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Maden Mühendisliği (SAY)
Maden Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Mimarlik (SAY)
Tekstil Mühendisliği (SAY)


Orman Fakültesi
Orman Mühendisliği (SAY)


Teknik Eğitim Fakültesi
Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği (SAY)
Bilgisayar Sistemleri Öğr (Ikinci Öğretim) (SAY)
Tesisat Öğretmenliği (SAY)
Tesisat Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Yapi Öğretmenliği (SAY)
Yapi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)


Tip Fakültesi

Ziraat Fakültesi
Gida Mühendisliği (SAY)
Ziraat Mühendisliği (SAY)


Isparta Sağlik Yüksekokulu
Ebelik (SAY)
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (SAY)
Hemşirelik (SAY)


Burdur Eğitim Fakültesi
Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
Okul Öncesi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


Burdur Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)


Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi